Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“OSTİM’in Desteği, Teknoloji Firmalarına Motivasyon Kaynağı”

OSTİM’in 25 bin TL değerindeki Özel Ödülü, cnc, lazer ve 3d yazıcı teknolojilerini modüler bir bakış açısıyla tek ekipmanda birleştiren 3D3 Teknoloji’ye verildi.
Ostim Editör
06 Kasım 2017 14:46

OSTİM’in 25 bin TL değerindeki Özel Ödülü, cnc, lazer ve 3d yazıcı teknolojilerini modüler bir bakış açısıyla tek ekipmanda birleştiren 3D3 Teknoloji’ye verildi. H. Berk Giray, Burak Pınarcık, Tolga Giray ve Cahit Gürsel’den oluşan proje ekibi, OSTİM özel ödülü gibi prestijli bir ödül almanın gururunu yaşadıklarını kaydetti. Firmanın girişimcilik serüvenini ve projenin detaylarını Kurucu Ortak H. Berk Giray’la konuştuk.

3D3 Teknoloji’yi kısaca tanıtır mısınız?
3 boyutlu yazıcılar, terzi usulü teknolojik ürünler sunabilmeleri açısından devrimsel çözümler sunmaktadırlar. Fakat hâlihazırda piyasada raflarda birbirine büyük ölçüde benzer 3 boyutlu yazıcılar bulunabilmekte olup, bu durum 3 boyutlu yazıcıları yine geleneksel standart çözümler sunma noktasına indirgemektedir. 3D3 Teknoloji, özellikle endüstri 4.0 başlığı altında yükselmekte olan en önemli başlıklardan 3d yazıcılar konusunda paydaşlarına çözüm sunmayı hedeflemiştir. Firmanın asıl vizyonu farklı kullanım alanlarına yönelik yerli 3d yazıcılar geliştirmek ve bu yazıcıları yerel ve global pazara sunabilmektir. Firma, uzman kadrosu ile yüksek teknoloji geliştirmeye odaklı bir biçimde 3d yazıcılar konusunda özgün çözümler sunmayı hedeflemektedir.

Firmanızın odaklandığı konular nelerdir?
3D3 Teknoloji, farklı ihtiyaçlara yönelik; boyut, geometri, çözünürlük ve malzeme açısından kişiselleştirilmiş 3 boyutlu yazıcılar ailesi geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu suretle geliştirilecek 3 boyutlu yazıcılar ailesi ile plastik, gıda, biyo, çimento, kil gibi malzemeleri yine farklı geometri ve hassasiyetlerde üretim kabiliyetleri elde edilebiliyor olacaktır. Firmanın öncelikli müşteri segmentlerinden biri eğitim sistemi olup, okullara bu kapsamda 3d yazıcı çözümleri sunulmaya devam edilmektedir. Diğer segment ise endüstriyel segment olup endüstriyel 3d yazıcı teknolojilerinin çalışmaları da devam etmektedir.

YFYİ’ye katılım sürecini ve projenizi anlatır mısınız?
ODTÜ T-BIGG programından gerekli eğitim ve mentorlukları aldıktan sonra TÜBİTAK tarafından destek almış bulunuyoruz. Özellikle iş geliştirme ve teknik konularda ODTÜ ile çalışmış olmanın pek çok avantajını deneyimlemiş olduğumuzu ifade etmek isteriz. Geliştirmiş olduğumuz ve satışını yapmakta olduğumuz 3d yazıcıların performanslarının kullanıcılar tarafından takdir ve tavsiye edilmesi sonrasında ODTÜ tarafından YFYİ sürecine davet edilmiş bulunuyoruz. Süreç boyunca pek çok profesyonel eğitim ve mentorluklar ile YFYİ'ye hazırlanma fırsatı bulduk.

Türkiye'de yaklaşık 18 milyon üniversite öncesi öğrenci ve 6 milyon üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Tüm dünya ile birlikte de Türkiye de yaratıcılık, inovasyon ve girişimcilik bazlı yeni eğitim sistemine geçmektedir. Bu kapsamda, yeni nesil eğitim sistemi için kurulmakta olan teknoloji (ve STEM) laboratuvarlarında cnc, lazer ve 3d yazıcı ihtiyacı giderek artmaktadır. Hâlihazırda 3d yazıcı satışı olan firmamız bu ihtiyacı görmüş olup, cnc, lazer ve 3d yazıcı teknolojilerini modüler bir bakış açısıyla tek ekipmanda birleştirmiştir. Bu sayede okullara kurulacak, 3D3 Teknoloji tarafından geliştirilmiş olan standart ekipmanlara, öğrenciler kendi projelerine uygun 3d yazıcı, lazer ve cnc modülleri takarak ekipmanı kullanabiliyor olacaklardır. Bu yerli teknoloji ile, kullanıcılar minimum bütçe ile maksimum kabiliyetlerden faydalanma imkanı bulabiliyor olacaklardır.

OSTİM Özel Ödülü ve bu bağlamda OSTİM, girişimcilere ne ifade etmektedir?
3D3 Teknoloji olarak; OSTİM özel ödülü gibi prestijli bir ödül almış olmanın gururunu yaşıyoruz. Dünyada yükselen trend olan, gelişmiş ülkelerin rekor düzeyde bütçeler harcadıkları bu yeni nesil teknolojinin geliştirilmesine OSTİM’de yatırım yapmış ve bu bağlamda global vizyonuyla Türk sanayisine örnek olmuştur. Ayrıca bu desteğin OSTİM gibi prestijli bir marka tarafından yapılmış olması bizim gibi yeni nesil teknoloji firmaları için büyük motivasyon kaynağı olmaktadır.

Bundan sonraki hedefleriniz nasıl şekillenecek?
Firma olarak öncelikli hedefimiz; eğitim ve sanayi odaklı olarak iki segmentte yeni nesil 3d yazıcılarımızın üretim altyapıları geliştirmek ve satış kanallarımızı güçlendirmektedir. Ayrıca, son derece hızlı büyüyen bu iş alanında lider bir marka olabilmek amacıyla Ar-Ge çalışmalarımıza son hızla devam ediyor olacağız.

Eklemek istedikleriniz…
Değerli destekleri, endüstri 4.0'a verdikleri önem ve vizyoner bakış açıları nedeniyle, Sayın Orhan Aydın başta olmak üzere tüm OSTİM Yönetim ekibine saygı ve şükranlarımızı sunarız.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.