Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türk İmzalı Dişli İthalatı Kesti

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) üyesi olan Pi Makina, 2007 yılında kurduğu dişli imalat hattında; daha önce ağırlıklı olarak yurtdışından temin ettiği ürünleri yerlileştirdi.
Ostim Editör
11 Ağustos 2016 10:02

Geniş ürün gamı ve yüksek kaliteli servis hizmetiyle 40 yılı aşkın süredir iş makinaları alanındaki faaliyetleri ve müşterilerin ticari ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Pi Makina, yeni yatırımlarıyla yerli üretim halkasını genişletiyor.

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) üyesi olan firma, 2007 yılında kurduğu dişli imalat hattında; daha önce ağırlıklı olarak yurtdışından temin ettiği ürünleri yerlileştirdi. Kalite Kontrol Müdürü Necati Dayı, kendi ihtiyaçlarını gidermek üzere başladıkları üretimi, ticari boyuta da taşımak istediklerini söyledi.

Erg İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin imalat birimi olarak kurulan Pi Makina, 1974’den beri ürettiği iş ve inşaat makinaları ile bugün tüm dünyaya hizmet veriyor.

Ankara’da toplam 500 bin metrekarelik açık ve kapalı üretim alanlarına sahip Pi Makina, altıyüze yakın çalışanıyla modern ve yenilikçi birçok iş kolunu aynı çatı altında sürdürüyor. Beton santrallerinden beton pompalarına, kule vinçlerden kırma eleme tesislerine, kazıcı yükleyicilerden ekskavatörlere iş ve inşaat makinaları ile projeler yürüten firma, satış sonrası hizmetleriyle de dünyanın birçok ülkesinden müşterilerine servis ve yedek parça hizmeti sunuyor.

Önemli bir mühendislik ve proje birikimine sahip Pi Makina, 2007 yılında dişli imalat hattını devreye aldı; ürünleri için yüzde 80’ini yurtdışından temin ettiği dişli kutularını kendi tasarımıyla üretmeye başladı.

“Büyük bir yatırım yapıldı”
Ürünleri Picador markasıyla hattan çıkaran firmanın Kalite Kontrol Müdürü Necati Dayı çalışmalarını şöyle anlattı: “Beton santralleri, beton pompaları kule vinçleri bunlar bizim ticari ürünlerimiz. O ürünlerimizde güç aktarma üniteleri, dişli kutularını ağırlıklı olarak yurtdışından ithal ediyorduk. Gerek dişli kutu imalatını gerçekleştirmek gerekse de diğer projelerimizdeki diğer güç aktarma organlarımızı yerlileştirmek amacıyla 2007’de dişli imalat hattı fabrikamızda kuruldu. Güç aktarma organları üretimini yerlileştirme kapsamında dişli imalatı tezgahlarına büyük yatırımlar yapıldı. Malzemelere gerekli mukavemeti vermek için 1.5 ton kapasiteli, bir çok prosesi yapabilen ısıl işlem tesisi kuruldu. Böylece dişli kutuları güç aktarma gruplarını imal edebileceğimiz bir imalat hattını oluşturmuş olduk.

Dişli imalat hattımız bize çeşitlli dişli kutularının imalatını yapabilme yetisi veriyor. Kutu gövdelerini yerli firmalarımızda döktürüp kendi tesislerimizde işleyebilmekteyiz. İmalat hattımızdan çıkan dişlileri bir araya getirerek kutu montajlarını yerli iş gücümüzle yapabiliyoruz. Dişli kutularımızı montaj sonrası test edebiliyoruz. Uzun ömür testlerini kendi tesislerimizde de gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin; kırma eleme tesislerimizdeki bant konveyörlerdeki çevirici redüktörler.

Yerli Kule vinç imalatı
Türkiye’nin ilk yerli kule vinç imalatçısı olarak kule vinçlerimizde mevcut olan ve dışa bağımlı olduğumuz kule dönüş redüktörünü de kendimiz üretme kararı aldık. Santrallerimiz ve kule vinçlerimizin satış adetleri arttıkça dişli kutu üretim adetlerimiz de artmaya başladı. Ticarileştirme boyutuna geldik. Çünkü yetilerimiz arttıkça belli bir kalite sevisine ulaştık. İmal ediyoruz, kontrollerini yüzde yüz kendi tesislerimizde yapıyoruz. Buna uygun test cihazlarımız ve altyapımız fabrikamızda mevcut.

Savunma sanayine veya taahhüt işlerine yönelik birtakım özel dişliler de imal edebiliyoruz.

Türkiye’de beton santrali, bant ve  mikser imalatı yapan birçok yerli firma var.  Bunların da birçok redüktörü ya da dişli kutularını yurtdışından aldığını biliyoruz. Biz diyoruz ki; Picador adıyla oluşturduğumuz marka altında ihtiyaçları biz tedarik edelim. Firmalar bu ihtiyaçlarını bizden yerli alsın. Yurtdışından tedarik etmesinler.Biz ürünleri yerlileştirdik. Bazı yerli firmalarımızla bu konuda temaslarımız mevcut ve tedarik noktasında irtibat sağladık.

Yüzde yüz yerli üretim
Fabrikamızda yaptığımız dişli kutularının yüzde yüzü yerlidir. Tasarımı bize ait. Kutunun dış aksamı döküm; döküm parçalarını ise OSB’lerden temin ediyoruz. Çeliği yurtiçinden alıyoruz. Gerekli ısıl işlemi tesislerimizde yapıyoruz. Sadece dişli kutusunda değil, örneğin yerli aks imalatında da çok iddialıyız. Çeşitli ürün gamlarımızda yerli akslarımızı kullanıyoruz. Tüm bu anlatıklarım Pi Makina’nın üretim gücünün nedenli kuvvetli olduğu gösteriyor.

“OSTİM’de farkındalığımız İŞİM’le sağlandı”
Pi Makina olarak yıllarca kendi imalatlarımızı yapan ve kendi içimizde gereksinimlerimizi karşılayan bir firma olduk. 2011 yılından sonra bu bakışımız biraz daha farklılaştı. İŞİM’le olan irtibatımız da bu farklı bakış açımızın bir yansımasıdır. Gölbaşı’nda konuşlanmış, her tesisini kendi imal eden büyük bir firma olarak ; bizim dışımızda  bu sektörde kabiliyetleri bizim kadar olmasa bile yerli üretime katkı verecek birçok firma olduğunu gördük. Yönetim kararıyla OSTİM’le ilk bağımız İŞİM Kümesi ile oluştu. Ankara’daki böyle bir değeri OSTİM’le buluşturmak çok büyük bir avantaj. Altyapısı kuvvetli olan firmamızın OSTİM’de farkındalığı sağlandı.

OSTİM’in içine girdikten sonra çok farklı kurumların ya da firmaların ne amaçladığını yavaş yavaş görmeye başladık. Projelerimizin hızlı ilerleyebilmesi adına, imalat hizmeti ya da hazır ürün hizmetleri noktasında arayışlarımız ilerleyen yıllarda daha da artacak. OSTİM’deki birçok firmayla olan iletişimimiz bugüne kadar olmadığı için; kümelenmeye girmemiz sayesinde Ankara dışı tedariklerimizin birçoğunu OSTİM’e kaydırma durumumuz olabilecek.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.