Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Tuz Odasını Tabloya Sığdırdı

Sağlık için mağaraya gitmeye gerek kalmayacak...
Ostim Editör
11 Mart 2015 09:53

Duvarınıza tablo yerine en az onun kadar estetik, üstelik de sağlığınızı düşünen bir ürün asmak ister misiniz? OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi’nin üyesi SunCare firması böyle bir ürün geliştirdi. Genç girişimci Murat Dağcı tarafından üretilen tuz odalarının tabloya sığdırılmış hali, hem duvarı süsleyecek hem de dertlere derman olacak.

Sauna üretimi ile çalışma hayatına başlayan Dağcı, tuzun insan sağlığı üzerindeki faydalarını üretim başarısına taşıdı. Murat Dağcı, ‘Tuzdan tablo’ olarak nitelenebilecek ürünün faydalarını şöyle açıkladı: “Odaya girdiğiniz zaman sabaha kadar bu cihaz çalışmaya ve tuzu iyonize etmeye devam ediyor. Bunun neticesini sabah kalkınca hissediyorsunuz. Açılmış bir geniz, nefes sanki ormanda uyumuşcasına dinç bir uyanmış vücut ile karşılaşıyorsunuz.”

Firmanızı anlatır mısınız?
Şirketimizi 2005 yılında kurduk. İlk ürünümüz sauna idi. Sebebi, Türkiye’de sağlıklı yaşam anlamında ilk olarak kabul gören ve en çok talep edilen ürün olmasıydı. Daha sonra sosyal tesisler ve otellerin spa kısımları için buhar odası ve Türk hamamı gibi talepler gelmeye başladı. Ürün yelpazesi de bu şekilde gelişmeye başladı. Saunaların montajlarının zor olması bizi ev tipi ürünlere de yönlendirdi. Bu alan da bizi ev tipi ürünleri ilgi alanımıza aldı. Sektördeki araştırmalarımız sonucu, sağlıklı yaşam sektörü ile iç içe olan tuz odalarını imal etmeye başladık.

Özellikle astım ve nefes darlığı gibi solunum yoluyla ilgili rahatsızlığı olanlar Çankırı’ya tuz mağarasına gitmeye başladılar. Tuz mağaralarının etkilerini, büyükşehirlere taşıyan, tuz odaları oldu. Tuz odalarına da her zaman her yerde gitme ve vakit ayırma imkanı maalesef olmayabiliyor. Bu talepler firmamızı, tuz odalarının etkilerini evlere taşıması gereken bir cihaz üretmeye yönlendirdi. Bu noktada ‘Tuz Terapi Paneli’ adını verdiğimiz bir ürün geliştirdik. Bu cihaz, tuzun mikro partiküller halinde havaya saçılmasını öngören bir prensip üzerine oluşturuldu.

Ürünü ilk siz mi yaptınız?
İlk biz yaptık. Tespit ettiğimiz kadarıyla dünyada bir örneği yok.

Cihaz nasıl işliyor?
Geliştirdiğimiz cihazın yatak odasında kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Yatmadan birkaç saat önce çalıştırmaya başlıyoruz. Tuzlar yaklaşık bir buçuk saat içerisinde havaya karışmaya yani iyonize olmaya başlıyor. Odada yattığınız zaman sabaha kadar bu cihaz çalışmaya ve tuzu iyonize etmeye devam ediyor. Bunun neticesini sabah kalkınca hissediyorsunuz. Açılmış bir geniz, nefes sanki ormanda uyumuşcasına dinç bir uyanmış vücut ile karşılaşıyorsunuz. Sabah çok dinç bir şekilde uyanıyorsunuz. Cihazı kullanan astım hastalarında; nefes daralma, boğulma krizlerin azaldığını tespit ettik. İlaç ve ihtiyacını spreylerini kullanma ihtiyacını da azalttı. Hem Çankırı tuzu hem de Himalaya adıyla anılan iki farklı tuz kullanıyoruz.

Biz hekim değiliz, “Tedavi ederiz” gibi bir cümle kullanmak istemiyoruz. Bir kimyevi malzeme kullanmıyoruz. Doğal yollardan, vücuda hiç bir kimyasal vermeden, hiçbir radyasyona tabi tutulmadan yüzde 100 doğal bir unsurla vücudun konforunun artırılmasını hedefliyoruz.

Elektrik sarfiyatı nedir?
Yaklaşık olarak 1 saatte 30 watt tüketir. Bu da tasarruflu bir ampul ile aynı elektrik tüketimine denktir.

Kullananlardan geri dönüş aldınız mı?
Ciddi geri dönüşler alıyoruz. “Neredeyse hiç hasta olmuyorum, üşütmüyorum, vücudum daha dinç, artık daha dinç uyanıyorum, yorgun kalkıyordum, bunlardan kurtuldum.” diyenler var.

Çerçeve içindeki tuzun etki süresi nedir?
Tuz çok hızlı biten bir malzeme değildir. İçerisindeki tuzu biz yeniliyoruz. Tuzun iyonlaşma süresinin yaklaşık 3-4 yıl olduğunu tespit ettik. Bu süre içerisinde hiçbir şekilde tuz koymuyorsunuz.

Üniversitelerle temasınız oldu mu?
Üniversitelerle, çeşitli hocalar ile görüştük, birkaç üniversite ile ama yaptığımız iş itibari ile ölçebileceği bir deney düzeneği hocalar bu sene kuramadı. Akademik destek de alamadık. Ama sağlıklı yaşam noktasında çalışmaları olan doktorlarımızla beraber çeşitli çalışmalar yaptık. Bu alana şahsi ilgileri olan mühendis arkadaşlarla bir araya geldik.

Yurtdışından talep aldınız mı?
Şu an Kuzey Irak, Azerbaycan ve Nahcivan’a gönderiyoruz.

Patent durumu ne aşamada?
Türk Patent Enstitüsü’ne başvurduk, sonucu bekliyoruz.

“KÜMENİN CİDDİ FAYDALARI VAR”
Küme bize, hayalini kurduğumuz şeylerin hep bir adım daha önde olmasını öğretti. En önemli şey o. Küme, dinamizmi bir arada tutma gücü veriyor. İnsan tek başına aynı ticari kolda devam etse bile, belki hevesi, morali belli dönemlerde kırılıyor. Belli dönemlerde yorgunluk çöküyor. Motivasyon kaybını çok ciddi bir şekilde önlüyor. Her defasında bize farklı proje ile geliyor. Bu bizim için çok büyük bir destek ve katkı. Bundan dolayı kümemizden ciddi bir şekilde faydalanıyoruz.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ
 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.