Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankara Teknokentleri işbirliğine gidiyor

Ankara'da bulunan 6 teknokentin yaptığı işbişrliğiyle bölgeye daha fazla yerli ve yabancı yatırımcının çekilmesi hedefleniyor.
Ostim Editör
28 Nisan 2012 00:00

Ankara'da bulunan 6 teknokentin yaptığı işbişrliğiyle bölgeye daha fazla yerli ve yabancı yatırımcının çekilmesi hedefleniyor.

Ankara'da bulunan; Ankara Üniversitesi TGB, ASO Teknopark, Bilkent Cyberpark, Gazi Teknopark, Hacettepe Teknokent ve ODTÜ-Teknokent arasında işbirliği protokolü imzaladı.
İmza töreni, Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Yüksel'in katılımıyla yapıldı.

İşbirliği protokolü ile son yıllarda önemli Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirerek birçok başarıya imza atan Başkent teknokentlerinin, ulusal ve uluslararası platformlarda ortak hareket etmesi ve teknokentlerin potansiyelin tanıtılması, üstünlüklerinin ortaya çıkarılarak oluşacak işbirliğinin Ankara'nın marka değerini arttırması bekleniyor. Protokol ile ayrıca teknokentlerin birçok konuda işbirliğine gitmesi ve bölgeye yönelik yerli ve yabancı yatırımların arttırılması hedefleniyor.

Vali Yüksel imza töreninde yaptığı konuşmasında, protokolle Başkent'teki teknokentlerin işbirliği içinde çalışması, ulusal ve uluslararası platformda ortak hareket etmesinin hedeflendiğini belirtti. Bu yolun, Ankara'nın bilişim vadisi hayalinin de başlangıcı olduğunu dile getiren Yüksel, kentin bu hayali uygulayacak potansiyeli bulunduğunu vurguladı. Yüksel, bundan sonra yeni bir yol haritasının hazırlanacağını belirterek, bu haritanın kendilerini Ankara Bilişim Vadisine götüreceğini söyledi.
İşbirliğine kurumsal kimlik kazandırılacak

Başkent'teki teknokentleri temsilen konuşma yapan ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, işbirliğinin temeli ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Teknoparkların, teknoloji odaklı kümelenmeler olduğunu ifade eden Kızıltaş, ülkenin teknolojik düzeyinin yükselmesi ve teknolojik ürünlerin ihracatının artmasında önemli rol oynadığını anlattı.

Kızıltaş, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası'nın 2001'de yürürlüğe girdiğini ve 2012 başı itibariyle ülkede 32'si aktif 45 teknopark bulunduğunu belirtti. Başkent'teki altı teknoparkın da beşinin şu anda faal olduğunu, ASO Teknopark'ın kuruluş sürecinin devam ettiğini belirten Kızıltaş, oluşturdukları işbirliği hedeflerini şöyle sıraladı:

"İşbirliği ve koordinasyonu arttırmak; işbirliğine kalıcı bir kurumsal kimlik kazandırmak; teknokentler arası işbirliğini pekiştirecek bir yönetişim modelinin geliştirmek ve bu modelle Türkiye'deki diğer bölgesel kümelenmelere örnek teşkil etmek; teknopark paydaşlarının ihtiyaçlarına yönelik bir yol haritası çıkarmak; bölgeye daha fazla yerli ve yabancı yatırımcı çekmek, Ankara'nın teknolojinin başkenti olması konusundaki marka değerini arttırmak.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.