Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Beyaz eşyada tasarruf değişimi

Enerjide verimliliği artıracak kapsamlı bir paket hazırlayan bakanlık ilk etapta beyaz eşyacılarla işbirliğine gitti. İşbirliği çerçevesinde 15 milyon beyaz eşya indirim kampanyalarıyla değişecek.
Ostim Editör
20 Ocak 2012 00:00

 2012’yi dönüm noktası olarak ilan eden Enerji Bakanlığı, enerji verimliliği alanında büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Enerji verimliliği alanında geniş bir teşvik paketi de hazırlayan bakanlık, ilk etapta beyaz eşyacılarla işbirliğine gitti. ‘Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği için Verimli İşbirliği’ adını taşıyan hareket, Türkiye genelinde enerji canavarına dönüşen 15 milyon beyaz eşyanın değiştirilmesini amaçlıyor. Kampanya kapsamında düşük enerji tüketimi sağlayan ürünlerde yüzde 60’a varan indirimler uygulanacak.

Enerji Tasarrufu Haftası da dikkate alınarak Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) işbirliğiyle düzenlenen toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2012 yılının ikinci yarısından itibaren yalnızca A sınıfı ürünlerin üretiminin yapılacağını belirterek “Bu anlamda enerji verimliliği için 2012 yılını dönüm noktası olarak görüyorum” dedi.

Bakan Yıldız:?Değiştirmemiz gerekiyor
Yıldız, sanayiden konutlara ve tarımdan sokak aydınlatmalarına kadar enerji tasarrufu konusunda geniş bir paket hazırladıklarını belirterek “Biz bu paketi önce Sayın Babacan’a, sonra da Sayın Başbakan’a arz edeceğiz. Ondan sonra bu konudaki çalışma şekillenecek” diye konuştu. Halen Türkiye’deki evlerde yaklaşık 15 milyon beyaz eşyanın A etiket sınıfı altı ve çok enerji tüketen eşyalar olduğuna işaret eden Yıldız, TÜRKBESD ile kurgulayacakları bir kampanya ile bunların değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Yıldız “TÜRKBESD bunun 7-8 yıllık bir programla yapılabileceğini söyledi. Belki sıkıştırılarak daha kısa sürede bunu yapabiliriz” dedi.

Türkiye’de buzdolaplarının yaklaşık 3’te birinin, bulaşık makinelerinin 5’te birinin 10 yaş üzerinde ve daha fazla enerji tüketen grupta yer aldığını ifade eden Yıldız, bunların değiştirilmesiyle çok ciddi tasarruf elde edilebileceğine vurgu yaptı. Üreticilerin bu konudaki kampanyalara hazır olduğunu, aynı zamanda tüketicilerin de buna yatkınlığının sağlanması gerektiğini kaydeden Yıldız, sırf enerji tasarruflu beyaz eşyalar ile 6-11 milyar kWh arasında bir enerji tasarrufu yapılabileceğine dikkati çekti.

Keban Barajı kadar tasarruf
Toplantıda konuşan TÜRKBESD Başkanı Özcan Aydilek ise evlerdeki 24 milyon buzdolabının yaklaşık 15 milyonunun enerji verimliliği düşük ürünler olduğuna dikkat çekerek “Oysa bu ürünler, A+ ile değiştirilecek olursa Keban Barajı, A++ ile değiştirilecek olursa Atatürk Barajı ve A+++ ile değiştirilecek olursa 2 Keban Barajı’nın ürettiği elektrik kadar tasarruf sağlanabilir” dedi. Aydilek, tüketicinin bilinçlendirilmesi ve evindeki verimsiz ürünleri değiştirmesi için Avrupa’da olduğu gibi teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.