Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Prof. Güvenç yılın gönüllü eğitimcisi

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED), ‘Yılın Enleri’ni ödüllendirdiği törenlerin üçüncüsünü Ankara’da gerçekleştirdi. Gönüllü eğitimciler tarafından yılın rektörü seçilen Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, kendilerinin de OSTİM OSB ile beraber bölgesel kalkınma gönüllüsü olduklarını söyledi.
Ostim Editör
20 Ocak 2012 00:00

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED), ‘Yılın Enleri’ni ödüllendirdiği törenlerin üçüncüsünü Ankara’da gerçekleştirdi. Gönüllü eğitimciler tarafından yılın rektörü seçilen Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, kendilerinin de OSTİM OSB ile beraber bölgesel kalkınma gönüllüsü olduklarını söyledi.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED), bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘Yılın Enleri’ ödülleri ile eğitim ve kültür alanında başarılı çalışmalar yapan kişi, kurum ve kuruluşları teşvik etmeyi amaçlıyor. Törende siyaset, yönetici, medya, eğitim ve kültür alanlarında seçilen yılın kişilerine ödülleri verildi. Törene siyaset, bürokrasi, iş ve medya dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Törenin açılışında konuşan TÜGED Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, TÜGED olarak bugüne kadar yetim ve yoksul olan binlerce öğrenciye eğitim desteği sağladıklarını, veren el ile alan eli buluşturan bir aracı kurum görevi gördüklerini belirtti. Erdoğan ayrıca, 2003 yılında başladıkları yurt içi ve yurt dışı eğitim faaliyetleri neticesinde, 2007 yılında İçişleri Bakanlığı’nın izniyle “Türkiye” kelimesini kullanma iznini aldıklarını söyleyerek; “Bir çalışanımız ve bine yakın gönüllümüzle uluslararası platformlarda ülkemizi temsil etmeye devam etmekteyiz” dedi.

“Üniversitemizin duvarlarını yıktık, KOBİ’lere ulaştık”
Eğitim ve kültür ödülleri alanında yılın rektörü seçilen Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Çankaya Üniversitesi olarak üniversite – sanayi işbirliği projelerine üniversitenin sosyal sorumluluğu olarak gördüklerini belirtti. Kültürümüzün özünden gelen ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ sözündeki açlık kavramının artık bir tas çorbadan ibaret olmadığını belirten Güvenç, bu yüzyılda açlığın bilgiye duyulan ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu noktadan bakıldığında üniversitelerin ne kadar büyük bir sorumluluk altında olduğunun görüldüğünü belirten Güvenç, bu sebeple üniversitelerinin duvarlarını yıktıklarını ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ne, Sayın Başkan Orhan Aydın’a giderek bu düşüncelerini anlattıklarını söyledi.

Bölgesel kalkınma gönüllüsüyüz
Güvenç sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversite KOBİ’lerin yanında olmak zorundadır. Herhangi bir karşılık beklemeksizin bunu yapmak zorundadır, çünkü KOBİ’ler bilgiye açtır. Sayın OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın da bize güvendi ve OSTİM şu anda Çankaya Üniversitesi için bir açık hava laboratuvarına dönüştü. Orada en modern yerel kalkınma yöntemlerinden kümeleşme modelini ortaya koyduk. OSTİM yönetimi bu çalışmalara sahip çıktı ve OSTİM firmaları birlikte çalışmanın çok da faydasını gördü. OSTİM’de atılan bu tohum yeşerdi, örnek oldu, Anadolu’ya yayılmaya başladı. Anadolu’nun yaklaşık 10 ilinde kümeler oluşmaya başladı ve bu kümeler bir araya gelerek ‘Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformu’nu kurdular. Biz de OSTİM yönetimi ile birlikte gönüllü olarak bu alanda mesai harcıyoruz, bölgesel kalkınma gönüllüsüyüz. İnşallah tüm illerimize bu kalkınma modeli yayılır ve ithalatın önünü kesme, ihracatı arttırma, fakirliği yok etme yolunda doğru işler yapabiliriz.”

Törende ayrıca yılın devlet adamı Cemil Çiçek, yılın Bakanı Fatma Şahin, yılın Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, yılın Valisi Alaaddin Yüksel, yılın Büyükşehir Belediyesi Bursa Büyükşehir – Recep Altepe, yılın Belediyesi de Yenimahalle Belediyesi – Fethi Yaşar olarak seçildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.