Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Alışılmışın Dışına Çıkmak Gerek

Korhan GÜMÜŞTEKİN
02 Mayıs 2016 12:36

2015, hem ülkemiz hem de dünya siyaseti ve ekonomisi açısından kritik gelişmelerin yaşandığı bir yıl olarak geri kaldı. Bu gelişmelerin merkezi Orta Doğu oldu. Siyasi hareketler ekonomiye öyle ya da böyle yansıdı. Böyle bir ortamda ayakta kalabilmek için içte ve dışta güçlü bir duruş sergilemek gerekiyor. 2016’da, yeni umutlara yelken açan bir gündemi konuşmayı umuyoruz.

Seçimlerin ardından kurulan 64. Hükümet işe hızlı başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, öncelikle, bir hafta içinde verdiği sözleri yerine getirdi.

Hükümet, 2016 yılı için üç, altı ve on iki aylık dönemleri içeren kapsamlı bir Eylem Planı hazırladı. Planı incelerken özellikle KOBİ ve kamu alımları kısmına odaklandık…

Bir önceki sayımızda Hükümet Programı’nı mercek altına almıştık… Orada, “Kamu alımlarının kaldıraç gücünü kullanarak yerli teknoloji ve üretimi geliştirmeyi amaçlamaktayız.” şeklinde bir madde vardı.

Eylem Planı’nda ise şu ifade karşımıza çıktı: “Üst orta ve yüksek teknolojili ürünlerde kamu alım garantisine dayalı yerli tedarik modelleri hayata geçirilecek.”

İhalelerde, Onuncu Kalkınma Planında yer alan “kamu alımları uygulamalarında KOBİ’ler lehine düzenlemeler yapılması” hedefi doğrultusunda yapılacak düzenlemelerin de göz önünde bulundurulacağını vaadediyor. Hükümet… Planda ayrıca KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştıracak metotlar da tarif ediliyor.

Hep söylüyoruz: KOBİ’ler, üretim yetenekleri, istihdama katkıları ve diğer pek çok özellikleriyle ekonominin can damarı. Bu işletmeler lehine atılacak tüm adımlar ülkeyi bir basamak daha ileri taşıyacaktır.

OSTİM firması yüzümüzü ağarttı
OSTİM, 5.200 işletme ve 60.000 çalışanıyla Türk sanayisine değer katmaya devam ediyor. Bölgede imza atılan başarılar, gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda dikkat çekiyor. Burada, yarım asara yakın bir birikim, ülke sevdası ve insanına olan güven var. Türk işçi ve mühendisinin kabiliyeti, girişimcilik ruhuyla harmanlanınca ortaya güzel işler çıkıyor…

CERN… Bir diğer adıyla Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü… Her şeyin en ince detayına kadar irdelendiği, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan kurumdan Türkiye adına sevindirici bir haber geldi. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi üyesi Dora Makine, CERN’de Türk kapısını açmayı başardı. Türk sanayisinin gururu olan firma, CERN Projesi’nden ilk siparişe adını yazdırdı. 600 milyon Avro’luk bir pazar büyüklüğü taşıyan projeden, ülkemiz firmalarının daha büyük pay almalarını bekliyor,
‘kapıyı açan’ firmamızı tebrik ediyoruz…

Bu başarı; yetenek ve kendine güvenin bir araya geldiğinde sonuçlarının nerelere varacağının güzel bir örneği… İnanıyoruz ki ülkemizdeki diğer işletmelere yeni bir ufuk kazandıracaktır.

“Bürokratlar yüzde 1 olarak yorumluyor”
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda kamu alımlarına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Yerli üreticiler için getirilen; ileri teknolojide yüzde 15’e kadar fiyat avantajını uygulama zorunluluğunun bazı bürokratlar tarafından yüzde 1 ve 2 gibi yorumlandığını belirten Bakan Işık, bunları yakından takip ettiklerini ve müdahale ettiklerini söyledi. Işık, Ar-Ge reform paketiyle yorumu dahi ortadan bir açıklık da getireceklerini belirtti.

Kesinlikle bu uygulamaya gidilmeli… Yoruma dahi yer bırakılmamalı…

Ar-Ge’de taşlar yerinden oynayacak
Ülkemizde araştırma ve geliştirme projeleri, bu yönde verilen destekler hep tartışılmıştır. İnovasyon Haftası etkinliklerinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli gelir içerisindeki Ar-Ge payının, 2023 hedefleriyle birlikte yüzde 3 seviyelerine yükseltilmesi gerektiğine işaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Ar-Ge Reform Paketi Hazırlık Çalıştayı yapıldı. Kamu, sanayi ve üniversitelerden alanında uzman isimlerin katıldığı çalıştayda, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Ar-Ge’de ezber bozacaklarını bildirdi.

Türkiye’de sadece Ar-Ge’de değil tüm alanlarda alışılagelmişin dışına çıkmak gerek… Yoksa CERN’e parça gönderemezdik…

“Güçlükler, başarının değerini artıran süslerdir.”
Moliere

OSTİM GAZETESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

twitter.com/KorhanGumustkn

Yazara ait diğer köşe yazıları