Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Bitmeyen Trajedi

Korhan GÜMÜŞTEKİN
02 Mayıs 2016 12:29

İslam dünyasında gözyaşı dinmek bilmiyor. Geçen yıl Mısır ekseninde yaşanan acılar, yerini Gazze’ye bıraktı. Açık hava hapishanesinden farkı olmayan Gazze, belki de tarihinin en zorlu dönemlerinden birinin içinde. Son bilgilere göre bin 200’ün üstünde can kaybının yaşandığı, bir çok bölgesinin yerle bir edildiği Gazze için uluslararası sistem, cılız sesleri saymazsak yine üç maymunu oynuyor.

‘Bitmeyen trajedi’nin adresi olan bölgeye yapılan saldırılardan en çok etkilenenler ise çocuklar… Okula, parka, hastaneye, sahil kenarına düşen her ateş en çok çocukları yakıyor. Birleşmiş Milletler (BM), hayatını kaybedenlerin yüzde 21’inin çocuk olduğunu duyururken, insani şartların giderek ağırlaştığını ve gıda, temiz su ile acil tıbbi malzemelere ihtiyaç duyulduğuna işaret ediyor.

BM’ye ait bir okulun vurulması üzerine yorum yapan BM Genel Sekreteri Yardımcısı Jan Eliasson, ‘‘Bunu nasıl ifade edebileceğimi bilemiyorum. Haberi sabah aldığımda şok oldum! BM’ye ait olan okula yapılan saldırıda 16 kişi öldü ve bazıları ise çocuktu. Yüzden fazla insan da saldırıda yaralandı.’’ diyor. Eliasson’un kurumu, onu şoka uğratmak yerine, akan kanı durdurmaya yönelik adımlar atsaydı ne bu gözyaşı ne de bu dram kök salacaktı…

Ünlü düşünür Cemil Meriç’in şu sözleri aslında her şeyi özetliyor: "Birbirinin boğazına sarılmış bir dünyada, insanın insanı öldürdüğü dünyada tarafsızlık ne demek? Mazlumların yanındayım elbette. Zalimlerin yanında değilim hiçbir zaman.”

Kayseri de ‘yerli’ dedi
Geride bıraktığımız zaman diliminde, ülkemizin sanayi gücüne ivme katan KOBİ’lerle ilgili gelişmeler, yerli üretim odaklı hareketlenmeler devam etti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, Malatya’da olduğu gibi raylı sistem yatırımında milli gururumuz Bozankaya A.Ş.’yi tercih etmesi geleceğe dönük umutlarımızı artırdı. 2023 perspektifinde, bölgesinde yatırım potansiyeli yüksek olan ülkemizde, belediyelerin bu alımları üreticiler açısından cesaret verici nitelikte.

Sektördeki bir başka gelişme ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) Milli Tren Projesi’nde sahaya inmesiydi. Projede yerli sanayiden elde edilecek katkıyı tespit etmek için anket çalışmasına başlayan Kurum, Ankara’da Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyelerini iş yerlerinde ziyaret etti.

Söz, raylı sistemlerden açılmışken belirtelim; uluslararası firmaların ülkemize olan ilgisi artarak sürüyor. Yerli sanayi için kritik bir eşik olan ‘yüzde 51’i kabul eden, bu oranı daha da artırmak için ARUS’un kapısını çalan son kuruluş ‘Alstom’ oldu. Fransız firması, ARUS üyeleriyle daha sıkı iletişim kurmak istediklerini belirtiyor.

Savunmada geri sayım başladı
İlki 6-8 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleşen ve Devler Arenası’na dönüşen ‘Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’ 14-16 Ekim 2014 tarihinde Başkent’te ikinci kez kapılarını açacak. Boeing, Airbus, Rolls Royce, Lockheed Martin gibi büyük firmaların yer alması beklenen etkinlik, alt yüklenicilere, küresel platformdaki yerini net bir şekilde göstermesi ve ilkinde olduğu gibi KOBİ’lerin ihracatını artırması açısından önemli bir organizasyon olarak değerlendiriliyor.

Kümelerimiz gurur veriyor
OSTİM, Türkiye’de ‘kümelenme’ kavramının benimsemesinde öncü bir rol üstleniyor. Bölgede, 6 sektörde örnek çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu başarıda hiç kuşkusuz T.C. Ekonomi Bakanlığı’nca sağlanan desteklerin önemli bir payı var. Bakanlık, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projeleri (URGE) İyi Uygulama Örnekleri Raporu’nun ikincisini açıkladı. Raporda, 120’nin üzerindeki URGE projesinden 15’i İyi Uygulama Örneği olarak belirlendi. OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi “Türk Sağlık Teknolojilerinde Orta Doğu ve Afrika Alım Günleri” ile OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ise “Yetenek Matrisi” ile İyi Uygulama Örnekleri arasına girdi.

twitter.com/KorhanGumustkn

OSTİM GAZETESİ PDF ARŞİVİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yazara ait diğer köşe yazıları