Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İki Seçim, İstikrar ve Hedefler

Korhan GÜMÜŞTEKİN
02 Mayıs 2016 12:29

Türkiye bu yıl iki seçime sahne oldu. İlk olarak 30 Mart’ta yerel yönetimleri belirlemek için sandığa giden ülkemiz, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı’nı seçti. Tarihinde ilk kez Cumhur, Başkanını belirledi. Yüzde 52 gibi bir oy oranıyla Köşk’e çıkan Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesi verdiği mesajlarla çok farklı bir Cumhurbaşkanı profili ortaya koyacağını anlatmış; terleyen, koşan bir yapıda olacağı taahhüdünde bulunmuştu.

Erdoğan, 12 yıla yakın sürdürdüğü Başbakanlık görevinde de aynı çizgide bir yönetim tarzını sergiledi. Bu, aslında çok önemli bir beyan. Zira Türkiye’nin 2023 gibi stratejik hedeflerine ulaşmada Hükümetle uyumlu, onun önünü açan bir Cumhurbaşkanı tüm kesimlere çok faydalar sağlayacaktır. İş dünyası da zaten bu senkronizasyonun beklentisi içerisinde. Çünkü iş dünyası, belirsizliklerden çok, net hedefler ve icraatları görmek istiyor. Geçtiğimiz dönemde benzer iradenin çıktılarını fazlasıyla yaşadı. 2013 ihracat rakamları buna güzel bir örnek olabilir.

Diğer yandan Türkiye’nin, sanayiciler, KOBİ’ler açısından yapılacak çok önemli işleri devam ediyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca atılan adımların kararlılıkla sürdürülmesi, yerli ve milli üretim anlayışının tüm kamuda yerleşmesi bekleniyor.

Bu yoldaki önemli dönemeçlerden biri olarak kabul edilen Kamu İhale Genel Tebliği, kamu mal alımı ve kamu hizmet alımı ihale yönetmeliklerinde yapılan değişiklikleri Resmi Gazete’de yayınlandı. Ayrıca bir süre önce başlatılan Sanayi İşbirliği Programı (SİP) Yönetmeliği çalışmaları tamamlandı. Hem üreten hem de tedarik sağlayan taraflar, Başbakanlık’ın onayını bekliyor.

Yeni dönem ülkemiz, sanayimiz ve milletimiz için hayırlı olsun…

Ekopark’ın Yönetici Şirketi
Ülke gündeminde bu gelişmeler yaşanırken, OSTİM tarafına baktığımızda Ağustos ayının en önemli gelişmelerinden biri; Ekopark Yönetici Şirketi’nin kurulmasıydı. Türkiye'nin enerji konusunda yaşadığı sıkıntıya çözüm üretmek ve enerji teknolojilerinin geliştirilmesine olanak sağlamak amacıyla, enerji alanında ulusal referans merkezi olması hedeflenen Ekopark’ın, Nisan ayında Bakanlar Kurulu’ndan kararının çıkmasının ardından Yönetici Şirket 6 üniversitenin imzasıyla hayata geçti. Yakın bir zamanda binanın inşaatına başlanması hedefleniyor.

Tarihi bağlara ekonomik katkı
OSTİM’in gelişmekte olan ülke ekonomilerine model olma yönü herkesin malumu. Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar… Bu coğrafyalardan sayısız temsilci Ankara’ya geldiğinde programlarına mutlaka OSTİM’i alıyor. Makedonya da Osmanlı’dan bu yana sosyolojik ve kültürel etkileşimimizin hiç kopmadığı topraklar… Ekonomide reform süreci yaşanan ülke, kapılarını yatırımcılara sonuna kadar açmış durumda.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni için Türkiye’ye gelen Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov da sahaya inen yabancı liderler arasına adını yazdırdı. OSTİM’li küme üyesi firmalarda incelemelerde bulunan Ivanov’un sözleri, Balkanların hızla gelişen ülkesinde yatırımcıya ne denli ihtiyaç duyulduğunun kanıtıydı adeta. OSB ile endüstri bölgelerine gelmek isteyenlerle ilgili önemli olanaklar sunduklarının altını çizen Makedon lider, yatırımcılar için çok düşük vergileri içeren bir vergi politikasını hayata geçirdiğini kaydetti. Ivanov’un şu ifadeleri ise her şeyin özeti niteliğindeydi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik başarıları bizi yürekten mutlu etmektedir. Özellikle OSTİM bölgesinde gördüklerimden olumlu manada çok etkilendim.”

TTO’ları sanayiciler de yönetsin
Ankara Üniversitesi tarafından oluşturulan Ankara Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) sanayicilerle iç içe olma anlayışında. Ankara TTO, Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’in başkanlığında geniş bir akademisyen kadrosuyla OSTİM’e çıkarma yaptı. Aralarında hukuk, siyasal, iletişim disiplinlerinde öğretim üyelerinin de yer aldığı kadro, OSTİM başta olmak üzere sanayicilerle birlikte hareket etmek istiyor. Rektör Erkan İbiş, ‘Bilim, bilim içindir’ felsefesinden kurtulma yolundaki bir üniversite olduklarını, bilimi halk, toplum, insanlık için yapmak istediklerinin altını çizdi. TTO Yöneticisi Prof. Dr. Atilla Yücel de akademisyen ve sanayicilerin birbirini tanıması gerektiğini belirterek, “Bizi yakından tanıyın, Yönetim Kurulu’na sanayi temsilcilerini davet ediyorum. Çalışma gruplarına da sanayicilerimizin katılmasını arzu ediyoruz. Bilhassa üniversite yeteneklerinin objektif bir şekilde ortaya konulmasında sanayi temsilcilerinin bize yardımcı olmasını istiyoruz.” diyor.

twitter.com/KorhanGumustkn

OSTİM GAZETESİ PDF ARŞİVİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yazara ait diğer köşe yazıları