Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Onlar Mutlaka Yapar!

Korhan GÜMÜŞTEKİN
09 Kasım 2018 08:35

2023’e 5 kala Türkiye, hedefleri doğrultusunda büyüyen ve gelişen bir güç olurken bunu teknoloji yolunda attığı adımlarla perçinlemek istiyor. 

Ülkemiz, ekonomik ve siyasi alanda aldığı stratejik kararlarla yarınlar için yol belirlerken uzun soluklu bu koşuda savunmaya bambaşka bir pencere açıyor.

Milli hafızamızı yokladığımız zaman bu sektörde aldığımız tarihi dersler var. Dolayısıyla altını çizelim ve bıkmadan söylemeye devam edelim; dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak şart. 

Sektöre geniş bir perspektiften bakıldığında ne denli derinliğe sahip olduğu ve sabır gösterilmesi gereken yapıda olduğu net bir şekilde görülüyor.

Topyekün emekle istenilen seviyeye gelmek mümkün. Kamu, özel sektör ve eğitim kurumları iş birliğinde ısrarcı olunmalıdır. Bu üçgenin uyumlu bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

Bugün Türkiye’nin önde gelen ana yüklenicileri, kuşkusuz en büyük katkıyı KOBİ gücünden alıyor. Söz konusu etkileşimin hem öğretici, hem de geliştirici yüzü var. Öğretici; kalite kriterleri öylesine yüksek ki KOBİ’lere tepeden tırnağa fayda sağlıyor. Geliştirici; iş ağı arttıkça yatırım, istihdam ve dış pazarlara olan istek de çoğalıyor.

Özetle; KOBİ’ler ne kadar sahiplenilirse o derece ilerleyebiliyor. Böylece hem ülke ihtiyaçları karşılanıyor hem de ihracat kısmında rakamlar artıyor.

Savunma ve havacılıkta kadraja giren gelişmeler ve sergilenen tüm çabalar ülkemizin yarınları adına kıymetli…

Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri de (ICDDA) bu çabalardan biri…  İlki 2013 yılında gerçekleştirilen ICDDA, o dönemden bu yana her organizasyonda Türk sanayisine olan uluslararası güvenin tescil edildiği bir yapıya dönüştü.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından bu yıl dördüncüsü tamamlanan ICDDA, adeta küresel devler geçidi oldu. Aklımıza gelen en önemli markalar her defasında Ankara’da KOBİ’lerle çalışma isteklerini dile getirdi.

Sektörde, zor zamanlarında bile kesinti yapılmadan devam eden bir bakış açısı var. Milli ürünler bu politikanın ispatı.

Bilinmelidir ki, Türk KOBİ’leri eğer bir ürüne, projeye odaklanıyorsa bunu mutlaka başarıyla sonuçlandırır.

Ekonomimizin içinde bulunduğu mücadelede, onlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç var…

Cumhurbaşkanımızın Millî Teknoloji Geliştirme Altyapıları Açılış Töreni’ndeki sözleriyle tamamlayalım:

  • “Yine biliyoruz ki siyasette ne kadar bağımsız olursak olalım, iş dönüp dolaşıp savunma sanayimizin gücüne dayanıyor.”
  • “Bağımsız ve güçlü Türkiye hedefine, savunma sanayiimizde başlattığımız millî hamleleri kesintisiz şekilde sürdürerek varabiliriz ve varacağız.”
  • “Günümüzde bağımsızlığı sağlam temeller üzerine oturtmamız için tüm alanlarda yerli teknolojimizi geliştirmemiz gerekiyor. Tıpkı savunma sanayinde olduğu gibi, her alanda kendi kendine yeten, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktan başka çıkar yolumuz yoktur.”
  • “Millî güvenliğimiz bakımından kritik ve acil konularda, ısrarla yabancı menşeli ürün talep eden kurumlarımızı, bürokratlarımızı yakından takip edeceğimin de bilinmesini istiyorum.”

Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.”

Necip Fazıl Kısakürek

OSTİM GAZETESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

twitter.com/KorhanGumustkn

Yazara ait diğer köşe yazıları