Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yeni Bir Döneme Girerken

Korhan GÜMÜŞTEKİN
09 Temmuz 2018 09:02

Türkiye, tarihinde yeni bir sayfayı açtı.

24 Haziran seçimlerinde halkımız, ülkemizi geleceğe taşıyacak yönetim sisteminde sorumluluğu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a verdi.

Erdoğan ve kadrolarının 16 yıldan bu yana hayata geçirdiği reformların dönüm noktası, Cumhuriyetimizin kritik aşaması yeni sistem oldu.

Tabii bu noktadan itibaren önümüzdeki dönemde daha da azimli ve yoğun bir çalışma süreci bizleri bekliyor. 

Diplomasi ve beraberinde ekonomik gelişmelerin, ülke gündeminin ilk sıralarında daha çok tartışılacağı bir aşamadayız artık.

Bu iki kavram; küresel ticaret savaşlarının ayak seslerinin duyulduğu günümüzde, birbirleriyle öyle iç içe ki, deyim yerindeyse yapışık ikiz gibiler.

Diplomasi; bölgemizde ve dünya genelinde yaşananlar, mazlum coğrafyaların gözünü çevirdiği bir Türkiye. Orta Doğu odaklı olaylar, Anadolu’nun terörle mücadelesi…

Ekonomi; Mayıs ve Haziran aylarında gözümüzün önünde yaşananları iyi analiz etmeliyiz.

Bunlar karşısında Hükümetin, reel ekonomiyi rahatlatmaya yönelik girişimleri ve buna duyarlı olan halkın feraseti…

Yılın altıncı ayının sonunda artık beklentilerin, vaatlerin hayata geçme süreci başladı.

Özellikle bu sistemin öne çıkan; hızlı karar alma mekanizma yönünün, üretimde bin bir emekle dökülen alın terine katkı sağlamasını bekliyoruz.

Türkiye’mizin güçlü yarınları için yatırım yapmak, daha çok istihdam sağlamak isteyen, rekabete odaklanan sanayicilerimizin sergilediği çabaların; üretimde, ihracatta rekorlarla taçlanması gerekiyor.

Toplum olarak muasır medeniyetler seviyesine ulaşma ülkümüz, bize bunu gerçekleştirme gücünü veriyor.

Zor dönemleri aşma iradesi, genetik kodlarında yazılı olan insanımız, ay yıldızlı bayrağımızı her alanda yüksekte tutmaya kararlı…

Milli sanayinin küresel rekabeti
Savunmadan enerjiye, ulaşımdan medikale kadar yatırımcımızın, mühendisimizin, işçimizin başarıları bu yolda en önemli gösterge.

Bilindiği üzere 4.5G ihalesinin çok önemli bir yönü vardı; yerli katkı. Kademeli olarak yıllar içerisinde bu katkının artırılması, milli sanayinin küresel rekabete açılması adına büyük bir adımdı.

Buradaki fırsatın 5G sahasında değerlendirilmesi amacıyla OSTİM’in öncülüğünde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) destekleriyle kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), kısa sürede sektörde farkındalık oluşturdu ve önemli işlere imza atmayı başardı.

HTK tarafından geliştirilen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi, TÜBİTAK tarafından sağlanan 253 milyon liralık destekle hayata geçecek.

İmzaları atılan proje, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) desteği kapsamında; HTK üyesi 17 firma, 3 operatör, 10 üniversite, 6 teknokent ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi iş birliği ile gerçekleştirilecek.

Kullanıcılar, üreticiler ve devlet desteğinin bütünleşeceği bu çalışma; önümüzdeki 10 yılda, 100 trilyon dolara ulaşması beklenen dijital dönüşüm pazarından 1 trilyon dolara yakın pay almayı hedefleyen Türkiye için hayati önem taşıyor.

Ankara, Bangkok’a metro aracı gönderiyor
Uzakdoğu; teknolojik gelişmeler, sanayileşme gibi kavramlarda her zaman öncü ve örnek olmuştur. Bu bölgeye iş yapmak iş disiplini ve kalite anlayışlarında hassasiyeti gerektirir.

Tayland da bu ülkelerden biri ve Bangkok metrosunun yolcuları artık Ankara’dan tedarik edilen araçlarla seyahat edecek.

Ankara’daki tesislerinde elektrikli ticari araçlar ve raylı sistemler üretimi gerçekleştiren Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi Bozankaya, Türkiye’nin ilk metro ihracatına imzasını attı. 2016 yılında Siemens Mobility ile konsorsiyum ortaklığı kuran şirket, kazanılan ihalenin ilk metro aracını tam 25 ay sonra banttan indirdi.

Firma, Green Line Metro Projesi birlikte Türkiye’ye 40 milyon Euro’dan fazla döviz girdisi sağlayarak ülke ekonomisine de katkıda bulunacak. Bu aynı zamanda Tayland’a bugüne kadar yapılan en büyük ihracat…

Kalkınma yolunda koşan, yorulan ve inançla üretenlere; bu koşuda yolu açanlara teşekkürlerimizle…

“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.” sözü asla unutulmamalı; hedeflerimiz mutlaka olmalı!

Milletimizin ufuk çizgisindeki 2053 ve 2071’in öncüsü 2023 yaklaşıyor…

“İnsan, aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.”
Albert Einstein

OSTİM GAZETESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

twitter.com/KorhanGumustkn

Yazara ait diğer köşe yazıları