Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Değişimi gerçekleştiriyoruz…

Orhan AYDIN
02 Mayıs 2016 11:35

Teknoloji, bilişim ve iletişimin getirdiği nimetlerin sanayi bölgelerinin yönetim anlayışına, felsefesine proje bazında girebilmesi ve daha da önemlisi firmaların üretim yapısına yansıması önem taşıyor. Yani, hayata geçirilmemiş veya geçirilmesi mümkün olmayan düşüncelerle değişimi gerçekleştirmek tabi ki mümkün değildir.

Eğer üreten kesimin toplantılarında ve günlük yaşantımızda sürekli olarak karşımıza teknoloji, iletişim, e-ticaret, kalite, pazarlama, tanıtım, marka, küreselleşme, rekabet, rekabetçilik gibi kavramlar çıkıyorsa o zaman teknolojik yenilenmeyi yapmalıyız, küresel rakiplerimiz ne yapıyorsa biz de yapmalıyız. Hatta onlardan bir adım öne geçmeliyiz. Çünkü, amaç sadece değişim değil, bizden önce değişenleri ve gelişenleri de geride bırakmaktır. Yani hep kovalayan değil, önde giden olmalıyız.

Bu çerçeveden hareketle biz “tek bir fabrika gibi çalışan” nitelikli bir üretim bölgesi vizyonumuz açısından çok önemli bir altyapıyı tamamladık. İletişim ağı projemizin, 2 bin 500 Internet bağlantı kapasitesine sahip birinci etap çalışması bu yılın mart ayında tamamlanmıştı. Ve şimdi bunu resmen hizmete sunduk. Vizyonumuzda bölgemiz için öngördüğümüz ‘sanal fabrika’ kavramının somut altyapısını, gereçlerini ve uzman kadrosunu süratle oluşturuyoruz.

Bu adımın ilk ve en büyük etabını 7 Haziran’da törenle gerçekleştirdik. Türkiye’nin ilk Metro Ethernet İletişim Ağı Projesinin açılışını Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ın da teşrifleri ile hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmanın mutluluğunu tüm ülkemizle; sanayici ve iş adamlarımızla paylaştık. Ostim OSB bilindiği gibi, 6 ana sektörde 118 işkolunda, 5 bin işletme ve 40 bin çalışanıyla faaliyet gösteren ülkemizin en önde gelen sanayi bölgelerinden biridir. 1967 yılından bu yana edindiği üretim ve sanayi kenti deneyimiyle sadece ülkemizde değil uluslararası platformlarda da yer edinmiş, örnek bir model olmayı başarmıştır.

Ostim modelinin temelini oluşturan anlayış, bölgemizde yer alan işletmelerin rekabet gücünü artırmak için gereken her türlü faaliyet ve organizasyonu öngörmek ve uygulamaktır. Bu anlayıştan hareketle enerji santrali, doğalgaz, altyapı, tanıtım, ar-ge ve teknoloji, centrex gibi alanlarda işletmelerimizin maliyetlerini düşürecek, pazarlarını artıracak ve günümüz rekabet şartlarına ayak uydurabilecek önemli projelere imza attık. Bu projelerin en sonuncusu ise ‘sana fabrika’ vizyonunuzun gerçekleşmesinde temel altyapıyı oluşturacak olan ülkemizin ilk Metro Ethernet İletişim Ağı projesidir.

Bu projeyle firmalarımız, Ostim Organize Sanayi Bölgemizde tesis edilen telekomünikasyon altyapısı üzerinden yüksek kalitede ve daha ekonomik, hızlı internet, e-ticaret ve uzak mesafe telefon hizmetlerinden faydalanabileceklerdir. Ayrıca bu alt yapı üzerinden oldukça hızlı ve ekonomik imkanlarla, web sayfası bulundurma, e-posta hizmeti, ortak ağ üzerinde çalışacak çok kullanıcılı yönetim programları, cad cam programları,e-mühendislik, e-öğrenme hizmetleri ve güvenlik hizmetleri alabileceklerdir.

Kısa vadede firmalarımıza katkısının yanı sıra Ostim Metro Ethernet İletişim Ağı projesi orta vadede düzenli veri girişi sağlayarak üretim planlarımıza ve dolayısıyla üretim kapasitemize önemli katkılarda bulunacaktır. Bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Önümüzdeki dönemde de inşallah Ostim yöneticileri, çalışanları ve bölge üyelerinin yarattığı sinerji ile ‘ilk olma’ özelliği taşıyan pek çok projenin altına imza atacaktır.

Yazara ait diğer köşe yazıları