Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yoldan güzel geçmek…

Orhan AYDIN
02 Mayıs 2016 11:31

Ostim Ortadoğu İleri İmalât Sistemleri ve Teknolojileri Ar-Ge Merkezi (ODAGEM) ile Ostim’in doğalgaz şebekesi Sayın Bakanlarımızın da katıldıkları törenlerle bölgemizin hizmete açıldı.

Devlet kurumlarının kuruluşunda ve yönetiminde doğrudan yer almadığı bir OSB olarak, zaman zaman bürokratik engeller, zaman zaman da bir hizmetin ilk kez gündeme geliyor olmasının yarattığı zorluklarla karşılaşıyoruz.

Bunlara karşın bölge çalışanlarının rekabetçi güçlerini yükseltme amacının yanı sıra, toplumsal yarar misyonu ve örnek olma heyecanı ile de çalışıyor, başardığımızda mutluluğumuzu her kesimle paylaşmak istiyoruz.

Sanayi Bakanımız Sayın Ali Coşkun’un da katıldıkları törenle hizmete giren Ar-Ge merkezi üniversite-sanayi işbirliğinin somut bir örneğidir. Kısa adı ODAGEM olan merkez, gerçekleşmesi uzun süreli emek ve efor isteyen bir projedir. Bu zor proje TÜBİTAK desteği, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Ostim’in sabırlı işbirliği ile hayata geçirildi. Sanayi sektöründeki firmaların sorunlarını üniversiteye taşımak hepimizin bildiği gibi sıkıntılı bir süreçtir. Sorunlarınızı gidip üniversitedeki ilgili akademisyenlere doğrudan aktaramazsınız. Akademisyenler de gelip bilgilerini sanayicilere direkt olarak aktaramazlar. O nedenle iki tarafın da derdini anlayan; üniversiteyi sanayiye, sanayiyi üniversiteye taşıyacak bir birim gerekiyordu. İşte ODAGEM bunu sağlayacak.

Sorularımıza yanıt bulmayı kolaylaştıracak olan bu merkezimiz, üniversite ile sanayiyi yan yana getirecek; sinerjisini artıracak, katma değerini artıracak. Böylece yeni ürünler, yeni tasarımlar yeni araştırmalar yapılacak. Daha nitelikli ve katma değeri yüksek ürünler üretilecek. Yeni üretim teknolojilerine erişim bilincimizi geliştirecek. Ostim’in enerji kurulumunda elektrik santralinden sonra ikinci ayağı olan Doğalgaz Dağıtım Şebekesi’ni de Sayın Enerji Bakanımız Hilmi Güler’in de teşrifleri ile hizmete açtık. Doğalgaz şebekemizin hizmete girmesi ile bölgemizdeki KOBİ’ler yeni bir atılım gerçekleştireceklerdir. Endüstriyel amaçlı, yüksek basınçlı bu doğalgazı isteyen istediği miktarda kullanabilecektir. Doğalgazın bölgeye gelmesi ile ısınma ve üretim amaçla enerji maliyetleri de düşecek; üretimdeki maliyet avantajı rekabete, üretime, istihdama, ve ihracata yansıyacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile de iki ayrı konuda projemiz oldu. İlk olarak Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile birlikte gerçekleşen proje ile eğitim verdiğimiz gençlerimizin diplomalarını dağıttık. İşsiz insanlarımızı tespit ettik. Bunları nitelikli elemanlar haline getirdik ve firmalara yerleştirerek, onların nitelikli elaman ihtiyacını karşıladık. Yine Çalışma Bakanlığı’nın tüm hizmet birimlerinin faaliyet göstereceği bir merkez için Sayın Bakanımız Murat Başesgioğu’nun da hazır bulunduğu törende protokol imzaladık. Çalıma Bakanlığı Hizmet Merkezi kısa sürede faaliyete geçecektir. Söz konusu merkez, bölge işletmecilerini, çalışanlarını ve çevre halkını kent merkezine gitme zahmetinden kurtaracaktır.
Oraganize Sanay Bölgesi olarak bölgenin altyapı, üretim, tanıtım, ihracat, insan kaynakları, araştırma-geliştirme, eğitim gibi alanlarına yönelik bir dizi projelerimiz devam edecektir. İlk etapta ODTÜ Teknokent’in uzantısı olan Ostim Kuluçka Merkezi’nin en az 60 firmayı kapsayacak şekilde yıl sonuna kadar açılması bulunuyor.

Projelerin gerçekleşmesi için önce inanmanız gerekiyor. Önünüze hayal ettiğiniz bir fotoğrafı koymanız, onu bir pazıl gibi algılayıp, parçalarını birer birer titizlikle yerine yerleştirmeniz gerekiyor. Pazılı tamamlıyorsunuz, ve güzel bir fotoğraf ortaya çıkıyor. Ostim olarak ortaya koyduğumuz resmin diğer bölgelerimize de örnek olmasını istiyoruz. Başkaları da görsün, örnek alsın diyoruz. Başta da belirttiğimiz gibi elbette pek çok projede ilk olmanın zorluklarını yaşıyoruz.

Girdiğiniz yolda nelerle karşılaşacaksınız? Engelleri nasıl aşacaksınız? Peşinizden gelecek olanlara, sizi izleyecek olanlara nasıl bir yol bırakacaksınız? Bu sıkıntıları ve sorumluluğu Ostim olarak gönül rahatlığı ve yakınmadan üstleniyoruz.

“YOLDAN GÜZEL GEÇMEK” başlıklı öykü, okurlarımıza ne demek istediğimizi belki daha çarpıcı olarak ifade edecektir.

Yoldan güzel geçmek…

Bir kral halkı için geniş bir yol yaptırdı.Yapımı tamamlanan yolu halka açmadan önce, bir yarışma düzenlemeye karar verdi. İsteyenin bu yarışmaya katılabileceğini ilan ettiren kral, yoldan en güzel geçecek kişiyi belirleyeceğini ve ödül vereceğini söyledi. Yarışma günü, insanlar akın ettiler.
Bazıları en güzel arabalarını, bazıları en güzel elbiselerini getirmişti: Kadınlardan kimileri saçlarını en güzel biçimde yaptırmıştı, kimi de yanlarında en güzel yiyecekleri getirmişti. Nihayet, bütün gün insanlar yoldan geçtiler, fakat yolu kat edip tekrar kralın yanına döndüklerinde hepsi aynı şikayette bulundu: Yolun bir yerinde büyükçe bir taş ve moloz yığını vardı ve bu moloz yığını yolculuğu zorlaştırıyordu.
Günün sonunda yalnız bir yolcu, bitiş çizgisine yorgun argın ulaştı. Üstü başı toz toprak içindeydi, ama krala büyük bir saygıyla yönelerek elindeki altın kesesini uzattı:
“Yolculuğum sırasında, yolu tıkayan taş ve moloz yığınını kaldırmak için durmuştum. Bu altın kesesini onun altında buldum. Bu altınlar size ait olmalı.”
Kral gülümseyerek cevap verdi:
“O altınlar sana ait delikanlı.”
“Hayır, benim değil. Benim hiçbir zaman o kadar çok param olmadı.”
“Evet” dedi kral. “Bu altınları sen kazandın, zira yarışmanın galibi sensin. Yoldan en güzel geçen kişi sensin. Çünkü, yoldan en güzel geçen kişi, ardından gelenler için yoldaki engelleri kaldıran kişidir!

Yazara ait diğer köşe yazıları