Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ASO ve TSE’den Kalibrasyon anlaşması

Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında oda üyelerinin kalibrasyon hizmetlerinden ve eğitimlerinden hızlı ve hesaplı şekilde faydalanabilmeleri amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.
Ostim Editör
30 Temmuz 2012 00:00

Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında oda üyelerinin kalibrasyon hizmetlerinden ve eğitimlerinden hızlı ve hesaplı şekilde faydalanabilmeleri amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.
 

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen protokol imza törenine TSE Başkanı Hulusi Şentürk, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın ile sanayiciler katıldı. İmzalanan protokol çerçevesinde; TSE’ den belgesi olmayan Ankara Sanayi Odası üyeleri kalibrasyon hizmetlerinden %30, eğitim hizmetlerinden %20 indirimli, TSE’ den belgesi olan Ankara Sanayi Odası üyeleri ise kalibrasyon hizmetlerinden %40, eğitim hizmetlerinden %30 indirimli faydalanabilecekler.
İmza töreninde konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, global yarışta en önemli enstrümanlardan birinin o ülkenin standartları olduğunu belirterek, TSE ile imzaladıkları anlaşmanın sanayicilere büyük fayda sağlayacağını söyledi.
 

Kalibrasyon işbirliği protokolüne TSE adına imza atan Başkan Hulusi Şentürk ise, Türkiye sanayisinin ihracat ile küresel pazarlarda mücadele etmeye dayalı bir sanayiye dönüştüğünü belirterek, "Bu altyapıya sahibiz. Standartlara uymak kadar onları belirlemek de önemli. Sürekli değişen standartlar sanayicimizi zor durumda bırakıyor. AB standartlarında değişim olduğunda, anında ülkemizde uygulamak zorundayız. Bu sefer de sanayicinin teknolojisini yenilemesi gerekiyor" diye konuştu. Türkiye'nin standartları belirlemede etkili olması için sanayicilere seslenen Şentürk, "Haksız rekabete karşı işbirliği yapılması gerekiyor. Kendi ülkenizdeki sanayicinin üretim biçimini ve teknolojisini standarda dönüştürdüğünüz anda diğer ülkedeki sanayicilerin önüne geçmiş olursunuz" dedi.
 

Böyle bir protokolün OSTİM’de imzalanması konusunda ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in gösterdiği duyarlılığa teşekkür eden OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın ise, bu protokolden faydalanacak en geniş kesimin OSTİM bölgesinde bulunduğunu söyledi. TSE ile de çok yakın ilişkiler içinde olduklarını belirten Aydın, “Bölgemizde bir ısı laboratuarımız var. Bunun dışında bölgemizin yeni cazibe merkezi OSTİM Finans ve İş Merkezi’nde (OFİM) TSE’nin çok geniş bir yeri var. Bu sayede sanayiciye çok yakın hizmet vermekteler. Bu hem onların verecekleri hizmetin kalitesinde, hem de sanayicimizin onlara ulaşmasının kolaylaşmasında önemli bir adım oldu” diye konuştu. Bu tür kurumların sanayicilerle bütünleşmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Aydın, yeni kurulacak enerji teknokenti içerisinde de TSE'ye bir alan tahsis ettiklerini kaydetti.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.