Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

DATEM Sektörün Ar-Ge Enstitüsü Olacak

Demiryolu sektöründeki tüm aktörleri bir araya getiren ve ileriye dönük demiryolu Ar-Ge ihtiyaçlarının belirlendiği böyle bir yapının kurulması amacıyla, Demiryolu Araştırma Teknoloji Merkezi Müdürlüğü (DATEM) kuruldu.
Ostim Editör
03 Mart 2017 10:23

2003 yılından itibaren demiryollarında yeni ve köklü yatırım ve yapılanma hamlesi başlatıldı. Bu çerçevede sektörün gelişmesi, yeniliklerin sektöre aktarılması ve Ar-Ge ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bir araştırma ve geliştirme merkezi kurulması gerekliliği ortaya çıktı.

Demiryolu sektöründeki tüm aktörleri bir araya getiren ve ileriye dönük demiryolu Ar-Ge ihtiyaçlarının belirlendiği böyle bir yapının kurulması amacıyla TCDD Yönetim Kurulunun; 26.10.2009 tarih ve 19/142 sayılı kararı ile Demiryolu Araştırma Teknoloji Merkezi Müdürlüğü (DATEM) kuruldu.

İşletme Müdürü Güven Kandemir, DATEM’in; demiryolu alanında dünyadaki gelişmeleri ve araştırmaları incelemek, ihtiyaçları ve sorunları tespit etmek, yeni çözümler sağlamak veya mevcut çözümleri iyileştirmek, demiryolu sistem ve teknolojilerini geliştirici çalışmalar yapmak, sektörel çözümler üretmek ve işletme güvenliğini artırmak gibi hedeflere sahip olduğunu dile getirdi.

Kandemir, DATEM’in demiryolu sistem ve teknolojilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan, sektörel çözümler üreten, işletme emniyetini artıran, teknoloji üreten ve ihraç eden öncü bir uluslararası kurum haline gelmesi ve ülkemizde bir demiryolu enstitüsü olma hedefi doğrultusunda çalıştıklarını söyledi.

Laboratuvarlar TS EN 17025 akreditasyonlu

DATEM bünyesinde Malzeme ve Kaynak Mühendislik Hizmetleri Müdürlüğü, Jeoteknik Hizmetleri Müdürlüğü, Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Hizmetleri Müdürlüğü, Mali ve İdari İşler Müdürlüğü, Teknik Projeler ve Mühendislik Hizmetleri Müdürlüğü, Yol Üstyapı Mühendislik Hizmetleri Müdürlüğü’nün görev yaptığını anlatan Kandemir, Malzeme ve Kaynak Mühendislik Hizmetleri Müdürlüğü ve Jeoteknik Hizmetleri Müdürlüğü laboratuvarlarının TS EN 17025’e göre akredite olduğunu, diğer laboratuvarlarda da akreditasyon çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Merkezde 60 teknik, 10 idari personelin görev yaptığını aktaran Kandemir, personelin önemli bir kısmının yurtdışında demiryolu konusunda yüksek lisans, doktora dereceli ve uluslararası geçerli sertifikalara sahip olduğunu kaydetti.

Kandemir şöyle devam etti: “Misyonumuz; demiryolu alanında standartlara uygun testler yapmak, nitelikli personel yetiştirmek, araştırmalarla bilgi üretmek, kullanmak, yaymak, danışmanlık yapmak ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek ulaştırma sektöründe demiryolu sanayisinin ülkemizde gelişimine katkıda bulunmaktır. Vizyonumuz ise demiryolu sistem ve teknolojilerini geliştirici çalışmalar yapan, sektörel çözümler üreten, işletme güvenliğini artıran, teknoloji üreten ve ihraç eden, öncü uluslararası bir kurum haline gelmektir.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.