Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İlk bölgesel inovasyon merkezi Konya'ya

Proje, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde 20 bin metrekarelik bir alanda kurulacak ve 5 milyon 335 bin TL'ye mal olacak.
Ostim Editör
24 Eylül 2012 00:00

Proje, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde 20 bin metrekarelik bir alanda kurulacak ve 5 milyon 335 bin TL'ye mal olacak.

Türkiye'nin ilk bölgesel inovasyon merkezinin protokolü Konya'da imzalandı. Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde 20 bin metrekarelik bir alanda kurulacak ve 5 milyon 335 bin TL'ye mal olacak projenin 4 milyon TL'si Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenecek. Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından hazırlanan proje yine KSO'nun yönetiminde hayata geçecek.

Konya Bölgesel İnovasyon Merkezi, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Konya ABİGEM AŞ, Selçuk Üniversitesi İleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi ortaklığı ile işletilecek. Konya Bölgesel İnovasyon Merkezi'nde; Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Merkezi, Küme Koordinasyon Merkezi, Kuluçka Merkezi, Tasarım ve Proje Merkezi, Mesleki Yeterlilik Merkezi, Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezi ile Uygulama Laboratuarları yer alacak.

İmza töreninde konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya'nın dünyanın geleceğinde rol alabilecek bir şehir olduğunu belirterek, "Konya Bölgesel İnovasyon Merkezi sadece Konya'nın değil, bölgenin kalkınmasında da itici güç olacak. Bu merkezle bölgenin Ar-Ge ve inovasyon yeteneklerinin artırılarak yüksek katma değerli üretim yapılması ve firmalarımızın küresel rekabet güçlerinin artırılması amaçlanıyor. Merkez özellikle enerji, otomotiv, makine imalat sanayi, gıda gibi Konya'nın öne çıkan sektörlerinde belirleyici rol oynayacak" diye konuştu.

MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman da Bölgesel İnovasyon Merkezi'nin Konya'nın 2023 üretim ve ihracat hedefini yakalaması açısından çok önemli olduğunu kaydederek, "Projenin bölgeye katma değer üretecek bir altyapı oluşturmasını dilerim" dedi.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.