Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Milli piyade tüfeği Haziran’da üretimde

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki Haziran ayında milli piyade tüfeğinin seri üretimine başlanacağını söyledi.
Ostim Editör
20 Ocak 2012 00:00

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki Haziran ayında milli piyade tüfeğinin seri üretimine başlanacağını söyledi.

Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Trabzon Salih Sanayi Anonim Şirketi (TİSAŞ)’ni gezen İsmet Yılmaz, TİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Hacıoğlu’ndan bilgi aldı. Bakan İsmet Yılmaz, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ı kendi iç kaynaklarımızdan karşılanmakta. Amacımız bu ihtiyaçlarının yüzde 100’e yakınını Türkiye’den karşılayabilmek” dedi.

Bakan Yılmaz, ‘milli piyade tüfeği’ çalışmalarıyla ilgili son durumunla ilgili soruya şu cevabı verdi: “Bitti, testlerden geçti, Haziran ayından itibaren de seri üretime geçilecek. Kale Grubu ile milli piyade tüfeğinin makinelisinin üretilmesin sözleşmesi imzalandı. İlk defa her şeyi ile bize ait olan piyade tüfeğimiz olacak. Haziran ayından itibaren seri üretime geçiyoruz. Önce TSK’ya, emniyet güçlerimize de inşallah bu silahtan temin edeceğiz.”

Üretilecek silahın dakikada bin mermi atacağını ve etkili menzilinin bin metre olacağını söyleyen Bakan İsmet Yılmaz, bunun dünyadaki en iyi sonuçlardan bir tanesi olacağını sözlerine ekledi.
İsmet Yılmaz savunma sanayinin ihracattaki oranının daha da arttırılacağını söyledi. Yılmaz, "Biz 500 milyar dolarlık ihracat içerisinde savunma sanayinin çok önemli bir orana çıkmasını istiyoruz. Dolayısıyla insansız hava uçaklarımızı helikopterlerimizi gemilerimizi ATAK helikopterlerimizi ve özel sektörümüzün yapmış olduğu hem tüfekleri hem silahları da inşallah ihraç yolu için teşvik edeceğiz." dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.