Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSSA Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Birliği’ne Üye Oldu

Üye firmalarını uluslararası pazarda rekabet edebilir hale getirmeyi hedefleyen OSSA, Avrupa’nın en önemli platformlarından Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Birliği (EACP) üyesi oldu.
Ostim Editör
27 Ekim 2016 09:58

Bir süre önce uluslararası nitelikteki Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nde sektörün dünya çapındaki devleriyle Türk KOBİ’lerini buluşturan OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) bir başarıya daha imza attı.

‘Savunma ve havacılık sektörlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında yerli üretim payını artırma’ vizyonuyla sektörün öncü kurumları arasında bulunan, üye firmalarını uluslararası pazarda rekabet edebilir hale getirmeyi hedefleyen küme, Avrupa’nın en önemli platformlarından Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Birliği (EACP) üyesi oldu.

16 ülkeden 40 havacılık kümelenmesinin birlikte çalıştığı ve Avrupa havacılık sanayinin yaklaşık yüzde 90'ını temsil eden EACP’ye üyelik, 24-28 Ekim 2016 tarihleri arasında Portekiz’in başkenti Lizbon’da devam eden Genel Kuruluda gerçekleşti.

OSSA Koordinatörü Hilal Ünal, EACP’nin Genel Kurulunda yaptığı sunumda; Türk savunma sanayinin ve KOBİ’lerin geldiği noktayı aktardı, OSSA’nın kabiliyetleri ve uluslararası ekosistemdeki yerliyle EACP’ye sağlayacağı katkıları anlattı. Ünal, OSSA’nın zengin veri tabanını, karşılıklı işbirliği imkanlarını, Ar-Ge projelerinde ortaklık fırsatlarını ve Avrupa’ya havacılık alanında sunacağı; Avrupa’nın teknolojisini, insan kaynaklarını ve kalitesini artırıcı ve maliyetlerini düşürücü yönlerine değindi.

OSSA; Avrupa Birliği tarafından verilen, Bölgesel Rekabet ve Küme Mükemmeliyeti Eğitimi'ni tamamlayarak sertifika alan Türkiye’de bu belgeye sahip iki kümelenmeden biri. OSSA böylece Avrupa standartlarında da kümelenme faaliyetlerini yürüttüğünü kanıtladı.

OSSA HAKKINDA
2007 yılında kurulan OSSA, KOBİ’ler ve devlet kurumları arasında etkin bir ara yüz, KOBİ’lere danışmanlık, iş geliştirme ve tanıtım için önemli bir destek mekanizması, KOBİ’lerin ortak sorunlarına ortak çözümler üreten bir platform, orijinal ekipman üreticileri için daha fazla alt yükleniciye ulaşmanın en kısa yolu, sektöre çalışan KOBİ’lerin uluslararası pazarlara çıkış kapısı, üniversiteler ve araştırma merkezlerinin Ar-Ge projeleri için güvenilir bir ortak ve devlet kurumları ve orijinal ekipman üreticileri için en güncel sektörel veri tabanıdır. Kümenin 164 üyesi ve bu üyelerin 7500’den fazla çalışanı bulunuyor.

OSSA’NIN BAŞARILARI
OSSA, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen URGE proje faaliyetleri Bakanlıkça yapılan değerlendirmede 2 yıl üst üste ‘İyi Uygulama Örneği’ olarak seçildi. Üyelerine eğitim, danışmanlık ve sertifikasyon konularında destek sağlayan OSSA, Proje sürecinde KOBİ’lerin, ERP sistemlerini kurmalarına, AS9100 Havacılık Kalite Belgesi’ni almalarına ve uluslararası arenada bilinen firmalar düzeyine ulaşmalarına önemli katkılar sundu.

Kümelenmede mükemmeliyetçilik çalışmaları için yapılan kıyaslamada Avrupa Kümelenme Sekreterliği tarafından başarılı bulunan OSSA, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından 2014 yılında Bronz Sertifika ile ödüllendirildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), başarılı kümelenme faaliyetleri ve ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nin (ICDDA) başarı ile yürütülmesinden dolayı OSSA'ya  2014 Yılı Savunma Sanayii Özel Ödülünü verdi. 

OSSA 2015 yılında yer aldığı Paris Airshow’da, 2005 yılında kurulan havacılık, uzay ve gömülü sistemler alanlarında faaliyet gösteren ve hem sanayi hem de akademiden 850’den fazla üyesi bulunan Aerospace Valley kümelenmesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.