Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“OSTİM’e Aktarılan İş Hacmi 12 Yılda 10 Kat Arttı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sadece OSTİM’e aktarılan iş hacmi, 12 yılda 10 kat arttı. TUSAŞ’ın bugün sadece yardımcı sanayisine verdiği iş hacmi, 2005 yılındaki toplam cirosundan dahi fazla." dedi.
Ostim Editör
27 Mayıs 2015 15:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sadece OSTİM’e aktarılan iş hacmi, 12 yılda 10 kat arttı. TUSAŞ’ın bugün sadece yardımcı sanayisine verdiği iş hacmi, 2005 yılındaki toplam cirosundan dahi fazla. Bu büyük iş hacmi, Kazan’da bir Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının da yolunu açtı. İşte böylesine önemli bir başarıdan söz ediyoruz.” dedi. Erdoğan, küresel sermayenin ortak üretimlere girme noktasında hep kaçak dövüştüğünü söyledi.

TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nin açılışını yapan Erdoğan törenindeki konuşmasında OSTİM başta olmak üzere organize sanayi bölgelerinin savunma sanayindeki başarılarına ve katkılarına işaret etti. TUSAŞ’ın, ülkemizin gurur kaynağı haline geldiğini belirten Erdoğan, “Hedefimiz, bu listeye en az 20 şirketle girmek olmalıdır. Biliyorsunuz şu anda dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması listesinde 42 şirketle yer alıyoruz. Aynı başarıyı savunma sanayii alanında da göstereceğimize inanıyorum. TUSAŞ, bu listeye ilk giren Türk şirketi olarak, öncülük görevini yerine getirdi. Şimdi sıra diğer firmalarımızda.” dedi.

“Ortak üretimde kaçak dövüştüler”
TUSAŞ’ın bu konuma gelmesinde, 2003 yılından itibaren savunma sanayiinde yerli üretime verilen önem ve bu doğrultuda ortaya konulan güçlü iradenin çok büyük payı bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “TUSAŞ da, sağ olsun, kendisine olan güvenimizi boşa çıkarmadı. İşte ATAK helikopterimiz, tüm zorluklar aşılarak tasarlandı, üretildi, semalarımızda gururla vazifesini yerine getirmeye başladı. ATAK ile ilgili ilk adımları attığım zaman, yetkilileri ile İtalya’da ilk görüşmeleri yaptığım zaman doğrusu zaman zaman “acaba” sorusu aklıma geliyordu.

Çünkü bildiğiniz gibi yıllar yılı küresel sermaye bizlerle ortak üretimlere girme noktasında hep kaçak dövüşmüştür, gelmemiştir. Samimi olarak ortak üretimi ülkemizde yapmaya yanaşmamıştır. Ama Agustawestland, Finmeccanica bu konuda hakikaten bizlerle bu işi paylaştı. Sağ olsun bu adımı onlarla beraber attık. HÜRKUŞ uçağımız, Avrupa’da sertifika alma aşamasına geldi. ANKA insansız hava aracımız, sürekli geliştirilerek, hedeflediğimiz düzeye yaklaştı. GÖKTÜRK-2 uydumuzu 2012’de uzaya fırlatmıştık. Bu uydumuz başarıyla hizmet vermeye devam ediyor. TUSAŞ’ın hikâyesi Türkiye’nin hikâyesinin bir özeti gibidir.”

“OSTİM’e aktarılan iş hacmi 10 kat arttı”
TUSAŞ’ı sadece Kazan’daki tesislerden ibaret görmemek gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, OSTİM başta olmak üzere, Ankara’daki organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren kuruluşlarla yürütülen çalışmaların da takdire şayan bir büyüme gösterdiğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece OSTİM’e aktarılan iş hacmi, 12 yılda 10 kat arttı. TUSAŞ’ın bugün sadece yardımcı sanayisine verdiği iş hacmi, 2005 yılındaki toplam cirosundan dahi fazla. Bu büyük iş hacmi, Kazan’da bir Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının da yolunu açtı. İşte böylesine önemli bir başarıdan söz ediyoruz. 2023 yılında TUSAŞ’ı, her bakımdan çok daha ileride, çok daha büyük projelerin içinde görmek istiyoruz.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.