Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Tasarım Yarışması: 'Hayal Gücünüzü ROBOİK'le Savunun'

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), ‘ROBOİK’ adıyla ‘İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması’ düzenliyor.
Ostim Editör
15 Haziran 2017 16:34

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM); ileri düzey teknolojiler kullanılarak hem iç güvenlik hem de askeri alanda operasyonel kabiliyetlerin artırılması, hata payını düşürülmesi, olası personel zayiatlarının önüne geçilmesi ya da asgari seviyeye düşürülmesine katkı sağlayacak insansız sistemlerin tasarlanması amacıyla ‘ROBOİK’ adıyla ‘İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması’ düzenliyor.

SSM’den yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemlerde savunma sanayiinin, belirli bir kulvarda çalışan firmaların katlım sağladığı bir alan olmaktan çıkarılarak daha büyük katkıların hızla sağlandığı, etki ve nüfuz alanının genişletildiği bir sanayi dalına dönüşeceği anımsatıldı.

Yarışmanın, geniş katılımın sağlandığı bir sanayinin oluşturulması için bir arayüz görevi olarak konumlandırıldığına dikkat çekilen SSM açıklamasında, “Aktif yürütülen Ar-Ge çalışmalarının yanında, ortak katkı sağlayacak bir Ar-Ge platformu konseptinde olması planlanan ROBOİK-İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması, 2017 yılında ilk kez gerçekleştirilecektir. Fikir aşamasından endüstriyel tasarıma geçişi sağlayacak çalışmalara yön vermek ve desteklemek misyonunu yüklenmiştir.” denildi.

İki kategoride
Üç Boyutlu Model Tasarım ve Serbest Çizim olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada birinciye verilecek ödül 100.000 TL olarak belirlendi. Yarışma herkesin katılımına açık ve son başvuru tarihi ise 30 Eylül 2017 saat 17:00. Katılım koşulları ile ilgili detaylı bilgilere http://roboik.ssm.gov.tr adresinde yer alıyor.

Yoğun planlamalarla geçen bu ilk yılın ardından üniversiteler, Ar-Ge merkezleri, farklı sektörlerdeki firmalar ve bireylerin savunma sanayiine olan ilgi ve yönelimini artırmak, teknoloji geliştiren, sanayici ve nihai kullanıcı üçgenindeki etkileşimi artırmak gibi hedefler doğrultusunda yürütülen çalışmaların tümü İnsansız Hava, Su Altı ve Su Üstü Araçları için de ayrıca düzenlenecek ve bu yıl sonuna doğru duyuruları yapılacak olan bu yeni yarışma alanları 2018 itibarı ile hayata geçirilecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.