Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

3. URGE’de Afrika Bereketi

İŞİM'in 3. URGE Projesi kapsamındaki dördüncü yurtdışı rotası, dünyanın gözünü çevirdiği Afrika Kıtası oldu. 11 firmayla Kenya ve Güney Afrika’ya giden İŞİM grubu, fatura kesti, sipariş sözü aldı.
Ostim Editör
16 Nisan 2018 12:19

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), T.C. Ekonomi Bakanlığı URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projelerinde verimli sonuçlar elde ediyor. Kümenin 3. URGE Projesi kapsamındaki dördüncü yurtdışı rotası, dünyanın gözünü çevirdiği Afrika Kıtası oldu. 11 firmayla Kenya ve Güney Afrika’ya giden İŞİM grubu, fatura kesti, sipariş sözü aldı.

İki URGE Projesini başarıyla tamamlayan İŞİM, 3. URGE’de de üyelerine yeni pazarların kapılarını açmaya devam ediyor. URGE’ye dahil 11 firmadan 15 kişilik heyetle Afrika’nın yükselen pazarlardan Kenya ve Güney Afrika’ya ayak basan küme, sırasıyla; Kenya'nın başkenti Nairobi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town ve ülkenin bir diğer önemli şehri Johannesburg’ta, kamu ve özel sektör temsilcileriyle temaslarda bulundu, ikili iş görüşmelerine imza attı. 

Kenya, Doğu Afrika Topluluğu’na açılan kapı
11-18 Mart 2018 tarihleri arasındaki programın ilk durağı Nairobi oldu. Afrika Kıtası’nın doğusundaki Kenya; Doğu Afrika Topluluğu’nun (EAC) kurucu üyesi. Ülke, Topluluğun diğer üyeleri; Burundi, Ruanda, Güney Sudan, Tanzanya ve Uganda’ya açılan kapısı niteliğinde.

Nairobi’de ilk ziyaret, bölgenin en büyük makine tedarikçisi FEIL firmasına gerçekleşti. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı ile yapılan görüşmeler sonucunda en az 5 firma için ticaret imkanı doğdu. Oldukça yoğun bir tempoyla süren programda İŞİM’i kamu temsilcisi Kenya Investment Authority de ağırladı. Kurum, Türk işadamlarını yatırım fırsatları hakkında heyete bilgilendirdi.

Kenyalı yatırım uzmanlarının aktardığına göre, ülkeye ticareti düşünen firmalar için önemli imkanlar var. Kenya’da son dönem seçimle gelen hükümet; üretim, inşaat, tarım ve sağlık olmak üzere 4 ana başlığa yönelecek. Hükümetin ayrıca 2030 yılına kadar her yıl 500 bin konut hamlesine ek olarak dikkat çeken yol ve köprü projeleri, Kenya’nın yatırım takviminde fırsatlar sunan atılımlar. Öte yandan ülkede çeşitli uluslararası bankalar mevcut ve bankacılık işlemleri de güvenli olduğu ifade ediliyor.

Türk firmaları geç kalmamalı!
Kenya’nın inşaat otoritesi olan National Construction Authority de İŞİM’in Afrika yolculuğunda uğradığı merkezler arasında yer aldı. Burada yapılan oturumlarda, iş birliği kararı alındı; National Construction Authority’nin müteahhit üyeleri ile İŞİM üyelerini eşleştirmek üzere bilgi paylaşımları yapıldı. Kenya Federation of Master Builders ise sektörün nabzını tutan oluşumlardan. İŞİM’i özel olarak ağırlayan Federasyon Başkanıyla ortak çalışma yönünde mutabakat sağlandı.

T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu tarafından İŞİM için verilen resepsiyonda, ülkede faaliyet gösteren Türk firmaları ile küme arasında bilgi alışverişleri oldu. Büyükelçi Miroğlu, bölgede gelişen ticari potansiyele işaret ederek pazara girmek isteyen Türk firmalarını geç kalmamaları için uyardı.

Nairobi etabında firmaların toplam 178 iş görüşmesinin sonucunda heyetten bazı üyeler fatura kesti ve sipariş aşamasına geldi.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde sipariş sözü
Kenya’nın ardından Johannesburg’da Bauma Con Expo Africa 2018 Fuarı’nın konuğu olan heyet, ikili iş görüşmelerine burada da devam etti. Sektörün dünyaca tanınan etkinliği çerçevesinde 100’ü aşkın görüşme başarıyla sonuçlandı. Fuarda ülkemizi temsil eden İŞİM üyesi Hidromek standında, T.C. Güney Afrika Pretoria Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen ve Ticari Ataşe Işıl Karakurt’la bir araya gelindi.

Sipariş sözü
Fuarın devamında, şehrin kırma, eleme üretici ve ithalatçısı Pilot Crush Tech’te üretim alanı gezildi. Ürünlerinden %60’ını ithal eden firmada güzel bir gelişme oldu ve satın alma yetkilisi sipariş sözü verdi.
Son olarak Cape Town’a geçen URGE grubu, Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Odası’ndaki toplantılarda yatırım projelerine ilişkin değerlendirmeler aldı. Afrika programının en önemli etkinliklerinden biri olan ikili iş görüşmeleri Cape Town’da da düzenlendi. The Master Builders and Allied Trades Association Cape Town üyelerine üretim yetenekleri ve tedarik süreçleri anlatıldı. 

1 trilyon dolarlık pazar
İŞİM Koordinatörü Fevzi Gökalp ve URGE Projesi Yöneticisi Dış Ticaret Uzmanı Esma Akyüz’ün ortak değerlendirmesinde, kıtaya yapılan planlı ziyaretler ve ikili iş görüşmelerinin başarılı ve verimli sekilde tamamlandığı kaydedildi.

İki yönetici, izlenimleri özetle şöyle: 1 trilyon dolarlık bir pazar olan Afrika'da 55 ülke bulunmaktadır. Afrika, bakir bir pazar olmasının yanı sıra doğal kaynaklar bakımından da dünyanın en zengin bölgesi. Firmalarımız bu programla Afrika pazarını yakından tanıma şansı bularak pazarda yer almaları gerektiğine karar verdiler. Yakın zamanda bu görüşmelerden çıkacak somut iş birliklerinin ülke ekonomisine önemli katkıları olacaktır. Bir sonraki rotamız Brezilya-Arjantin-Şili olarak planlanmaktadır.

Bölgenin potansiyeli daha iyi anlaşıldı
Afrika heyecanına ortak olan ve olumlu sonuçlar elde eden firmaların programa ilişkin görüşleri, URGE’nin kendileri açısından sağladığı imkanların farklılığını ortaya koydu. Firmalar,  bölgeye ihracat yapabileceklerini ifade etti.

Murat Türkkal - MTK Makina
Bölgedeki temaslarımızda Afrika piyasası hakkında analiz yaptık. Firma olarak çeşitli firmalarla iş bağlantıları sağladık ve en önemlisi uzun zamandır peşinde olduğumuz Güney Afrika’nın en büyük yedek parça satışı yapan büyük bir firmayla sipariş imzaladık. İŞİM’e ve URGE sorumlularına çok teşekkür ederiz.

Mustafa Çelik - Adaglass
Başarılı bir yurt dışı faaliyeti oldu. Hem yeni iş alanlarının tanınması hem de İŞİM Kümelenmesi olarak kendi aramızdaki iş birliğinin güçlendirilmesi açısından önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Bu gezinin sadece bir yurt dışı organizasyonu olarak kalmaması İŞİM öncülüğünde iş birliği fırsatlarının araştırılması, sürekliliğin sağlanması gerektiği kanaatindeyim.

Dalca Cömert - Oscar
Program çok faydalı oldu. çok yoğun geçen URGE etkinliğiyle; Kenya ve Güney Afrika’da bayi ağımıza yeni bayiler katma yönünde adımlar attık. Değişik konumlardaki yetkililer ile yapılan görüşmelerimiz sonunda Afrika pazarı ve ticaret hayatının ülkelerdeki işleyişi hakkında bilgi sahibi olduk.

Kenan Döker - Kensan Makina
Kenya ve Güney Afrika seyahatinde yapılan ikili iş görüşmeleri firmamıza Afrika pazarına girebilme yolunu açmıştır. Henüz Türkiye’ye dönmeden görüşme yaptığımız firmalardan gelen teklif isteme e-postaları, bu bölgelere ürün satabileceğimiz konusunda inancımızı artırdı. Firmamızın ihracatına katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu seyahat, aynı zamanda firmamızın bu bölgelerdeki tecrübesine de fayda sağlamıştır.

Ömer Ünsal - Ünsal Damper
Meslek odaları, ticaret merkezi, elçilik ziyaretleri ve ikili görüşmeler çok verimliydi. Kenya’da başlatılan kalkınma hamlesini ve heyecan verici potansiyelini anlama fırsatı bulduk. Güney Afrika’da da fuarla birlikte aynı yoğun tempomuz devam etti. Bu kadar dolu ve imkanların ayağımıza serildiği bu programın içinde yer almak firmamız adına büyük şanstı.

Serhat Nuri Özçelik - Özçelikler Hidrolik
Bu seyahatte, bizler gibi ihracatçı firmaların yıllar boyunca göz ardı ettiği bu pazarlardaki potansiyelin ne denli büyük olduğunun farkına vardık. İmalatını yaptığımız ürün grupları için ilgili firmaların ihtiyaçlarını, bulunduğu coğrafyadan ötürü farklı alternatiflerden çözme yönündeki çabaları, bizleri bu pazarlarda başarılı olmaya yönlendirecektir. İleride oluşabilecek iş potansiyelleri için umutluyuz.

Zeynel Erdem - Erd Grup Zincir
Afrika büyük bir pazar. Kenya ve Güney Afrika bölgenin önemli yatırım merkezleri ve aynı zamanda çevre ülkelere açılan ticari kapı. Bölgede ihracatçılar için dikkat çekici olanaklar var. URGE projesinin güzel bir başlangıcı olan seyahatte 7 firma ile görüşmemiz oldu. 3 firma bayilik talebinde bulundu. İnşallah olumlu sonuçlar elde ederiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

E. Zeynep Işıksoy - Alimar jeneratör
Pazardaki değişim ve gelişmelere daha yakından tanık olmamıza ve alternatifler geliştirmemize imkan sunan bu kıymetli organizasyon için İŞİM’e teşekkür ediyoruz. Katılım sağlamakla ne kadar doğru bir karar verdiğimizi belirtmek ve memnuniyetimizi dile getirmek isteriz. Farklı kapılar açabilecek bu organizasyonların devamının gelmesini temenni ediyoruz.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.