Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ Gücü Güney Amerika’ya Açılıyor

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ve Meksika Havacılık Sanayi Federasyonu (FEMIA) arasında iyi niyet sözleşmesi imzalandı.
Ostim Editör
06 Ağustos 2018 09:00

Türk savunma ve havacılık sanayiinde KOBİ’lerin gelişimine önemli katkılar sağlayan OSSA, uluslararası etkinliklerdeki başarılı sonuçlarına bir yenisini daha ekledi.

Küme, Farnborough Airshow 2018 Fuarı’nda, Meksika’nın sektör otoritelerinden FEMIA ile ortak projeler ve iş birliği konusunda anlaşmaya vardı.

OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ ve FEMIA Genel Müdürü Luis Gerardo Lizcano tarafından imzalanan iyi niyet sözleşmesi ile döküm, makina imalat, saç şekillendirme, titanyum ve nikel dövme, özel proses, ısıl işlem, kaplama, montaj, kompozit ve hammadde alanlarında Meksika'nın ihtiyaçları doğrultusunda birlikte çalışma kararı alındı.

Meksika firmalarının, Türk KOBİ'lerinin kaliteli hizmet ve üretimlerinden en üst seviyede yararlanmasını hedefleyen anlaşmayı değerlendiren FEMI Genel Müdürü Lizcano, imza töreninin bir başlangıç olduğunu ve bundan sonra birçok iş birliğini taahhüt ettiklerini söyledi.

OSSA Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ da kurumsal olarak Türkiye ve dünyanın önde gelen kurumlarıyla çeşitli platformlarda bir araya geldiklerini, çalışmalarının başarıyla devam ettiğinin altını çizerek her türlü iş birliğine hazır olduğunu kaydetti.

FEMIA yetkilileri Türkiye’ye geliyor
OSSA-FEMIA mutabakatının ilk faaliyeti kapsamında Güney Amerikalı sanayiciler Türkiye’de ağırlanacak. Meksika temsilcileri, OSSA tarafından 23-25 Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Savunma ve Havacılıkta İşbirliği Günleri’ne katılacak. Bu adımın ardından KOBİ’ler OSSA’nın öncülüğünde Meksika'da ikili iş görüşmeleri ve temaslar gerçekleştirecek.

OSSA, Farnborough Airshow'da kurumsal olarak temsil edilirken çok sayıda ikili iş görüşmesine imza attı. Türk Hava Yolları, ROKETSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ve TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. ve 20'ye yakın KOBİ’nin katıldığı İngiltere’deki organizasyonda, OSSA üyeleri EMGE, Epsilon Kompozit, Er Makina Dişli, GES, Gür Metal, MFK Makina, CNK Havacılık, CES İleri Kompozit ve Savunma Teknolojileri ve TTAF Savunma da yer aldı.

Sektörün etkin gücü: OSSA
Misyonu; savunma ve havacılık sektörlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında yerli üretimin payını artırmak, vizyonu; Küme üyesi KOBİ’leri uluslararası pazarda rekabet edebilir hale getirmek olan OSSA, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetiminin bölgedeki ana sektörler için yaptırdığı rekabet analizi sonucunda, yüksek rekabet gücü ile ön plana çıkan, savunma ve havacılık sektörlerinde mal ya da hizmet üreten KOBİ’lerin bir araya gelerek oluşturdukları ortak hareket sayesinde kuruldu.

Dördüncü ICDDA Ekim’de
Tüm Avrupa’da geçerliliği bulunan Bronze Label Kalite Etiketi Ödülü’ne sahip olan ve Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Birliğine (EACP) üye olan OSSA, Savunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde gerçekleşen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) ile üyelerini, uluslararası tedarikçi ve üreticiler ile bir araya getirerek iş odaklı ve aynı zamanda gelecek işbirlikleri için fırsatlar sunan bir organizasyona imza atıyor.

ICDDA, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) organizatörlüğünde bu yıl dördüncü kez düzenlenecek.

Firmalara; ikili iş görüşmeleri gerçekleştirme, mevcut iş ilişkilerini geliştirme, yeni iş ilişkileri oluşturma, sektörün karşılaştığı problemleri ve olası çözümleri keşfetme fırsatı sunan ICDDA, daha önce 2013, 2014 ve 2016 yıllarında gerçekleştirildi. Bu organizasyonların ardından katılımcılardan alınan anket sonuçları; yapılan görüşmeler ve katılan firmaların uygunluğu konusunda %95 oranında katılımcı memnuniyetini gösterdi.

SSB’den iki ödül
Düşük maliyetler ile KOBİ’lere yüksek profilli firmalar ile görüşme imkânı sunan ICDDA etkinliklerine yurtdışından gelen satın alma uzmanlarının devamlılığı ve ilgisi, sponsorların her yıl gösterdiği artan destek etkinliğin başarısında önemli yer tutuyor. SSB tarafından 2014’de Savunma Sanayii Özel Ödülü ve 2017’de Savunma Sanayii Tanıtım Özel Ödülü’ne layık görülen etkinliğin 2016 kısmında; 33 ülkeden, 200 firmanın üzerinde katılım ile 5.400 kayıtlı ikili iş görüşmesi yapıldı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.