Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yerli Üretim İçin Yer ve Ortak Arıyorlar

Almanların iki devi, ‘en az yüzde 53 yerli’ şartına sıcak baktıklarını bildirdi.
Ostim Editör
13 Ekim 2015 16:43

Raylı sistem üretiminin önde gelen iki firması Siemens ve Bombardier, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) heyetini Almanya’daki tesislerinde konuk etti. Her iki firmanın yöneticileri, Türkiye’nin stratejik önemine dikkat çekti, Türkiye’de en az yüzde 53 yerli katkı ile üretim yapmaya hazır oldukları mesajını verdiler.

Türkiye’nin, raylı sistemlerdeki gerek yatırım potansiyeli gerekse komşu pazarlara olan etkisi dünyanın önde gelen markaları tarafından dikkatle izleniyor. Ülkemiz raylı sistem çalışmalarında öncü rol üstlenen ARUS da bu potansiyeli yerli üreticiler için avantaja çevirmek ve işbirliklerini geliştirmek amacıyla temaslarını sürdürüyor.

Birçok ülkede yaptığı projelerle tanınan Siemens ve Bombardier, ARUS Yönetimini Almanya’daki tesislerine davet ederek üretimlerini tanıttı, yerli katkıyla ilgili düşüncelerini paylaştı. ARUS Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, 1-3 Eylül 2015 tarihleri arasında Siemens’in Dusseldorf/Krefeld, Bombardier’in Berlin/Hennigsdorf hızlı tren üretim tesislerinde incelemelerde bulundu.

ARUS heyetine ilk olarak Siemens’te hızlı tren üretim ve test merkezleri tanıtıldı. Program kapsamında, Türkiye için üretimi süren 6 adet Velaro hızlı trenlerin üretimleri de gösterildi. Grup, üretimi tamamlanan hızlı trenin 6.082 metre uzunluğundaki yol testlerine de katılarak test aşamalarını inceledi. 250 dönümlük bir alanda yer alan tesislerde, 2.500 kişilik istihdam sağlanıyor ve bunları 600’ü Türklerden oluşuyor.

“Türkiye stratejik öneme sahip”
Siemens’in Hızlı Tren Asya, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tilmann Popp Messerschmitt yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bölge pazarları için stratejik öneme sahip olduğunu ve Türkiye’de en az en az 53 yerli katkı ile üretim yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Alman sanayici ARUS’tan üretim yapmak için yer ve ortak talebinde bulundu. Messerschmitt “Fabrikamızdaki Türk çalışanlar da bu konuda çok istekliler ve Türkiye’ye gelmek istiyorlar.” dedi.

2 yılda 8.8 milyar dolar yatırım
Almanya programının ikinci kısmında Bombardier-Berlin/Hennigsdorf Hızlı Tren Üretim tesislerine geçen heyet, burada da üretim aşamaları ve tren testlerini yerinde gördü. Bombardier sunumunda, 2013 yılından bu yana firmanın 8.8 milyar dolar yatırım yaptığı ve yapılan yatırımların geri dönüşlerinin bu yıl itibarıyla başladığı bildirildi, Türkiye’deki yatırımlarda en az yüzde 53 yerli katkı şartıyla yer alabileceklerini kaydetti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.