Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Batı'dan gelip doğu'ya yatırım yapana teşvik

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Batı'dan gelip Doğu'ya yatırım yapan şirketler vergiden düşebiliyor. Bunu ilk kez yaptık" dedi.
Ostim Editör
24 Ağustos 2012 00:00

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Batı'dan gelip Doğu'ya yatırım yapan şirketler vergiden düşebiliyor. Bunu ilk kez yaptık" dedi.

Batman’daki temasları kapsamında Organize Sanayi Bölgesini ziyaret eden Yılmaz, işçilerin ramazanını kutladı. Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, OSB'de kurulan tesislerin, bölgede özel sektörün işletmeler kurarak istihdam yaratmasının ve ihracat yapmasının mümkün olduğunu gösterdiğini söyledi. Yeni teşvik sistemi ile kentte çok daha güzel tesisler kurulacağına inandığını ifade eden Yılmaz, "Burada arkadaşlarımız temelleri atmışlar. Bu teşvik sistemiyle sadece yeni yatırım yapılması değil, mevcutların da genişletilmesi önemli. Yeni teşvikimiz tesis büyütme açısından da geçerli" dedi.

Yılmaz, teşvikin bölge insana daha çok iş ve aş imkanı sağlayacağını ifade ederek, bölgenin tüm illerinde teşvik paketine büyük ilgi ve alaka olduğunu belirtti.

"Bu iki yılı iyi değerlendirmek lazım"
Yılmaz, yatırımcıların yer konusundaki taleplerini kendilerine ilettiğini, bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın çalıştığını söyledi. Büyük ilgi çeken teşvik sistemini yerel düzeyde herkesin sahiplenmesi gerektiğini, çünkü yeni teşvik paketinin bir kampanya gibi olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları söyledi: "Bu yıl ve gelecek yıl için en yüksek dozajda teşvik veriyoruz. Bundan sonraki yıllarda bu dozaj giderek düşecek. 2012-2013 teşvikler açısından adeta bir kampanya. Bana göre iş adamlarının yatırım konusunda bahanesi kalmadı. Doğu ve Güneydoğu'da bu teşvikten sonra yatırım yapmamak için bir sebep yok. Tek sıkıntımız maalesef terör hadiseleri oluyor. Bu hadiseler ister istemez özel sektörü etkiliyor. Çünkü sermaye, kabul edelim, ürkektir. İnşallah terör olaylarının azalmasıyla ve huzur ortamının pekişmesiyle özel sektör yatırımlarında çok daha büyük canlılık göreceğiz. Biz teröre ve şiddete bakmadan devlet yatırımlarını yapıyoruz. Özel sektör yatırımlarını da teşvik ediyoruz. Teşvik etmeye de devam edeceğiz.

Batı'dan gelip Doğu'ya yatırım yapan şirketler vergiden düşebiliyor
Bakan Yılmaz, Batı bölgelerde kurulu şirketlerin Doğu’ya gelerek yatırım yapmaları halinde önemli ölçüde vergi avantajına sahip olacaklarını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Bunu ilk kez yaptık. Bunun için kentin fırsatlarını, hangi yatırım alanlarının cazip olduğunu tespit edip anlatmak lazım. Bu konuda Kalkınma Ajansımız ile Ticaret ve Sanayi Odası yatırımcıya her türlü desteği vermeye hazır. Burada bir tanıtım kampanyası yapmak lazım. Gerekirse iş adamlarına gitmek, tanıtmak ve davet etmek lazım. Bu iki yılı iyi değerlendirmek lazım."

Yılmaz, Batman'da bir sanayi kültürünün oluştuğunu, ancak henüz potansiyelin tam olarak harekete geçemediğine dikkati çekerek, oluşan sanayi kültürünün beslenmesi ve büyütülmesi gerektiğini ifade etti.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.