Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM GSYF Teknoloji Yoğun Şirketlere Odaklandı

OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. ile Albaraka Portföy Yönetim A.Ş., teknoloji yoğun şirketleri odağına alan, OSTİM Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu (OSTİM GSYF) kurdu. Ankara ve OSTİM ekosistemini harekete geçirecek fon, yatırım ihtiyacı olan tüm girişimcilerin başvurularını bekliyor.
Ostim Editör
29 Haziran 2022 15:25

Fonun tanıtımına yönelik düzenlenen toplantıya; Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz, OSTİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sıtkı Öztuna, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünsal Sığrı, Albaraka Portföy Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Emin Özer, OSTİM Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Çörtü, sanayiciler ve basın mensupları katıldı.

KOBİ’lere destek vermek için kuruldu

OSTİM Yatırım A.Ş. ve Fon hakkında bilgiler veren Genel Müdür Abdullah Çörtü, şunları kaydetti: “Başta OSTİM olmak üzere KOBİ’lerimizin katma değerini, rekabet gücünü ve iş hacmini artırıcı projeler üretiyoruz. Misyon firması olduğumuzu da her zaman aklımızda tutuyoruz. Bu anlayışla hareket ediyoruz. OSTİM Yatırım olarak gayrimenkul yönetiyoruz, ihracat yapıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında anahtar teslimi farklı projeler gerçekleştiriyoruz. Tesisler kuruyoruz, aynı zamanda çok farklı sektörlerde imalat yapan, hizmet üreten iştirak ve bağlı ortaklıkları da yönetiyoruz. Yönetim Kurulumuz KOBİ’lere destek vermek için görece yeni bir model olan klasik modellerden biraz daha farklı Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurmaya; bu alanda da konusunda uzman daha önce birçok fonu büyütmüş yönetmiş Albaraka Portföy Yönetim A.Ş. ile iş birliği yapmaya karar verdi.”

“Fonu layık olduğu yerlere ulaştıracağız”

Albaraka Portföy A.Ş. Genel Müdürü Emin Özel, şirket olarak bünyelerinde 16 tane Girişim Sermayesi Yatırım Fonunun bulunduğunu, kendilerini en çok heyecanlandıranın OSTİM GSYF olduğunu vurguladı. Özel, “Burası öyle bir ekosistem ki üniversitesi, teknoparkı, halka açık yatırım şirketi olan OSB’si olan inanılmaz bir büyüklük. Bu Orhan Aydın Bey ve ekibinin vizyonuyla gelinen bir nokta. Biz de bir parçası olduğumuz için gayet memnunuz. Fonun büyüklüğünü OSTİM'in layık olduğu yerlere ulaştıracağız.” dedi.

“Firmalarımız için güzel sonuçlar olacak”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM, birçok kurum ve kuruluş oluşturduğunu belirtti. Aydın, “Bunlar hep birbirini tamamlayıcı, puzzlenin parçaları gibi. Fonu, Albaraka Portföy gibi kurumsal bir firmayla hayata geçirmiş olmak bizim için gerçekten çok güzel bir sonuç oldu. Kendilerine bizimle birlikte bu yolculuğa çıktıkları için çok teşekkür ediyoruz. Firmalarımız için güzel sonuçların olacağına ve diğer yerlere de örnek teşkil edeceğine yürekten inanıyorum. Bu işe gönlümüzü koyarak çaba sarf edeceğiz, katkı sağlayacağız.” dedi.

“Önemli bir fırsat”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM GSYF’nin Ankara ve OSTİM için çok hayırlı olacağına inandığını ifade etti. Özdebir, “Bu, bizim bilemediğimiz, denemediğimiz, dünyada çok fazla kullanılan finansman yöntemlerinin en değerlilerinden bir tanesi. Yeni fikirleri ve işleri olan firmaların gerçekten sıçrayıp büyüyebilecekleri, kendilerini düze çıkartabilecekleri önemli bir fırsat.” değerlendirmesinde bulundu.

OSTİM GSYF

Fon, OSTİM ekosistemini oluşturan; 6.500 firma, kümelenmeler, OSTİM Teknik Üniversitesi, Ostim Teknopark ve OSTİM’in entegratör kuruluşlarıyla ekosistemin tüm taraflarını bir araya getirerek ülke ekonomisine önemli katkılar sunmayı hedefliyor.

OSTİM GSYF, büyüme ve katma değer üretme potansiyeli olan şirketlere yatırım yapacak. KOBİ’lerin dijital dönüşümüne yönelik faaliyet gösteren teknoloji şirketlerini de destekleyecek olan fon, OSTİM ekosistemindeki KOBİ’lerin yeni teknolojilerle rekabetçiliklerinin güçlendirilmesi hedefiyle yatırımlar gerçekleştirecek. OSTİM GSYF, bu potansiyele ortak olmak isteyen nitelikli tüm yatırımcılara da açık.

Teknoloji yoğun şirketlere odaklanacak olan fon, OSTİM’in sahip olduğu ekosistemin gücüyle KOBİ’lerin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak teknoloji şirketlerini desteklerken aynı zamanda yatırım yaptığı girişimler eliyle OSTİM ekosistemindeki KOBİ’lerin yeni çağa uyum sağlama yolunda destekçisi olacak. Bunun yanında OSTİM’de faaliyet gösteren Teknik Üniversite, teknopark, kümeler ve diğer entegratör organizasyonların varlığı ve birikimi ile uçtan uca ekosistemin tüm taraflarını bir araya getirecek olan fonun, ülke ekonomisine önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Fon, nitelikli tüm yatırımcılara açık olup bu potansiyele ortak olmak isteyen tüm yatırımcıları beklemektedir. Kurumsal ve bireysel nitelikli yatırımcıların dahil olabileceği fon, sağladığı vergi avantajları yanında teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmalar ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin 7263 sayılı kanun ile hak kazandıkları istisna üzerinden yatırım yapma zorunluluklarını da yerine getirmeleri için alternatif bir yatırım aracı görevi görmektedir.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.