Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Maliye Politikaları Üretim ve İhracatı Desteklemeli”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Mutlaka ve mutlaka maliye politikasının da vergi politikasının da Maliye Bakanlığı’nın da her zaman için yatırımı üretimi ihracatı özellikle katma değere dayanan üretim ve ihracatı desteklemesi lazım.
Ostim Editör
11 Temmuz 2016 16:25

Maliye Bakanı Naci Ağbal, OSTİM, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. OSB'deki savunma sanayi firmaları ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) Kazan'daki tesisini ziyaret etti. Ağbal, “Mutlaka ve mutlaka maliye politikasının da vergi politikasının da Maliye Bakanlığı’nın da her zaman için yatırımı üretimi ihracatı özellikle katma değere dayanan üretim ve ihracatı desteklemesi lazım. Bu ziyaretler bize bu anlamda büyük yeni bakış açıları sağlıyor.” dedi.

Bakan Ağbal, savunma ve havacılık sektöründeki çalışmaları yerinden görmek için firmalarda incelemelerde bulundu. Reel sektör turuna OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi ELSİS’le başlayan Ağbal’a burada ürünlerin nitelikleri ve uluslararası rekabet gücü anlatıldı.

Ağbal ELSİS’in ardından bir diğer OSSA üyesi Küçükpazarlı Havacılık’a geçerek yetkililerden bilgiler aldı. Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi Bozankaya A.Ş.’de yerli tramvay ve elektrikli otobüsleri inceleyen Bakan Ağbal ve beraberindekilerin son durağı sektörün göz bebeği Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) Kazan'daki tesisleri oldu.

Temaslarına ilişkin açıklamalarda bulunan Naci Ağbal, Ankara’nın savunma ve güvenlik alanında kendisini geliştiren bir merkez haline geldiğine işaret etti, Bakanlığın bakış açısını özetledi.

Maliye Bakanlığı olarak yatırım, üretim ve ihracatın artması, daha fazla Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapılması noktasında gayret içerisinde olduklarının altını çizen Ağbal, “Bu konuyla ilgili olarak da aslında yasal bir çalışma yaptık. Başbakanlığa özellikle reel sektörü ilgilendiren bir yasal düzenleme paketi de gönderiyoruz. Ama ben de bu ziyaretlerden özellikle memnun kalıyorum. Çünkü her ziyaretten bir fikir doğuyor. Yeni bir çabayı başlatmış oluyoruz.” dedi.

“Ziyaretler yeni bakış açıları sağlıyor”
Naci Ağbal, firmalardaki üretimin, ülkemizin üretim ve sanayileşme gücüne, ülkemizdeki Ar-Ge ve inovasyona inanılması gerektiğini gösteren başarılı örnekler olduğunu anlattı. Ağbal, “Mutlaka ve mutlaka maliye politikasının da vergi politikasının da Maliye Bakanlığı’nın da her zaman için yatırımı üretimi ihracatı özellikle katma değere dayanan üretim ve ihracatı desteklemesi lazım. Bu ziyaretler bize bu anlamda büyük yeni bakış açıları sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ağbal açıklamalarını, “Maliye Bakanı olarak bunları gördüğüm zaman gerçekten heyecanlanıyorum. Özellikle genç jenerasyon çok kabiliyetliler, vizyon sahibi bir nesil geldi. İnşallah bu arkadaşlarımızın yapacağı bu çalışmalarla ülkemiz çok daha nitelikli üretim yapılan bir merkez haline gelecektir. İnşallah bu işletmelerimizin sayısı artar, hem de kendi aralarındaki işbirlikleri artar ve ülkemiz çok daha güzel noktalara gelir.” sözleriyle tamamladı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.