Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Çek yasa tasarısı biran önce yasalaşmalı”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari hayatı boyunca ödeme düzgünlüğü olan insanların tek bir çekinin ödenememesi nedeniyle hapis cezası almasının önlenmesinin ticari hayatın önünü açacağını vurguladı.
Ostim Editör
20 Ocak 2012 00:00

 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari hayatı boyunca ödeme düzgünlüğü olan insanların tek bir çekinin ödenememesi nedeniyle hapis cezası almasının önlenmesinin ticari hayatın önünü açacağını vurguladı.

Yeni Çek Yasa Tasarısı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilmesi ile ilgili yazılı açıklamada bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çek yasasında orta yolun bulunarak biran önce yasalaşmasının binlerce kişiyi rahatlatacağını kaydetti. Ticari hayatı boyunca ödeme düzgünlüğü olan insanların tek bir çekinin ödenememesi nedeniyle hapis cezası almasının önlenmesinin ticari hayatın önünü açacağını vurgulayan Palandöken, “Konfederasyon olarak bu yasanın biran önce yasalaşmasını bekliyoruz” dedi.

Palandöken ayrıca, yeni teşvik sisteminin yatırımda ve istihdamda beklenen artışı sağlamadığını belirterek, “İstihdamda kayda değer artış sağlanabilmesi için teşvikler büyük işletmelere değil küçüklere verilmelidir” dedi.

Palandöken, yaptığı açıklamada kalıcı istihdam artışı için esnaf ve KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99.2’sinin KOBİ olduğunun altını çizen Palandöken, buna karşın teşviklerin yüzde 99.2’ye değil binde 8’e verildiğini belirtti. Bunun oldukça sınırlı bir istihdam artışı sağladığını dile getiren Palandöken, bu nedenle de yeni teşvik sistemi uygulamaya gireli 2 yıl olmasına rağmen sabit sermaye yatırımlarında da istihdamda da beklenen patlama gerçekleşmediğine dikkat çekti.

“KOBİ’lerin %95’i mikro işletme”
KOBİ’lerin yüzde 95’inin mikro işletme yani esnaf ve sanatkar olduğunu ifade eden TESK Başkanı Palandöken, istihdam stratejisi belirlenirken esnaf ve sanatkar ile KOBİ’lerin göz ardı edilmesi halinde bu programdan bir sonuç alınamayacağını kaydetti. İstihdam teşviklerinin sağlıklı ve kalıcı sonuç verebilmesi için sanayileşmiş üretim yapan binde 8 değil emeğe dayalı mal ve hizmet üreten yüzde 95 desteklenmesi gerektiğini aktaran Palandöken, işverenlerin tamamı için getirilen yüzde 5 oranındaki prim desteğinin çok olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Bu destekten esnaf ve sanatkarın çok az bir kısmının yararlanabildiğini ifade eden Palandöken şu açıklamalarda bulundu: “Çünkü bu destekten yararlanabilmek için SGK’ya prim borcunun bulunmaması gerekiyor. Yanında çalışan kalfa ve çırağın primini ödeyebilmek için fedakarlıkta bulunarak kendi Bağ-Kur primini ödeyemeyen esnaf, kalfa ve çırak çalıştırması için getirilen bu destekten de yararlanamıyor. Bu sıkıntıdan kurtulmak için kalfa ve çırakların primlerine devlet katkı koymalı.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.