Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ekonomimiz ihracat yoluyla büyüyecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mayıs’ta yüzde 5.9 artan Sanayi Üretim Endeksi’nin ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Çağlayan, “Sanayi üretimindeki yükseliş 2. çeyrek büyüme hızının da iyi geleceğini gösteriyor. İlk çeyrekte olduğu gibi 2. çeyrekte de ekonomimiz net ihracat yoluyla büyüyecek” dedi.
Ostim Editör
30 Temmuz 2012 00:00

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mayıs’ta yüzde 5.9 artan Sanayi Üretim Endeksi’nin ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Çağlayan, “Sanayi üretimindeki yükseliş 2. çeyrek büyüme hızının da iyi geleceğini gösteriyor. İlk çeyrekte olduğu gibi 2. çeyrekte de ekonomimiz net ihracat yoluyla büyüyecek” dedi.
 

Bakan Çağlayan, Mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi üretiminin artacağına ekonominin öncü göstergelerinden ihracatçı birlikleri ihracat rakamları ve kesinleşmiş ihracat rakamlarını gösteren TUİK verilerinin işaret ettiğini söyleyen Çağlayan, sanayi üretiminin Mayıs 2012’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.9 oranında artmasının beklenen bir veri olduğunu belirtti. Çağlayan, “Çünkü 2012 yılının ilk 5 ayında ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.7 oranında arttı. Mayıs 2012’de ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.3 oranında artış kaydedildi. Ocak-Mayıs ilk 5 aylık ihracat 61.1 milyara ulaştı. 2011 yılının aynı döneminde ihracatımız 54.2 milyar dolardı” dedi.
 

Sanayi Üretim Endeksi’nin Mayıs ayında yüzde 5.9 oranında artmasının ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğuna işaret eden Çağlayan, “2012 yılı birinci çeyrek büyümeye katkısı net 4.5 puan olan ihracat, Mayıs ayında da Sanayi üretiminin yüzde 5.9 oranında artmasına katkı sağladı. Mayıs ayında ortaya çıkan Sanayi Üretim endeksi şimdiye kadar ki en yüksek Mayıs ayı Sanayi üretimidir” ifadelerini kullandı.
 

Mayıs ayı sanayi üretim rakamlarının, 10 çeyrektir sürekli büyüyen Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesini devam ettireceğinin işareti ve lokomotifin ihracat olduğunu gösterdiğini söyleyen Çağlayan, şunları kaydetti:
 

“Sanayi üretim endeksinin yüzde 5.9 oranında artması İhracatın Türkiye’nin ekonomisinin lokomotifi olduğunu ve büyümeyi sırtladığını göstermektedir. İhracatın büyümeye olan net katkısı önümüzdeki dönemlerde daha fazla olacaktır. İhracat, sadece büyümenin, sanayi üretiminin değil, istihdamın da lokomotifidir. Nitekim en son açıklanan işsizlik verisi yüzde 9.9 olarak tek haneye inmiştir. İhracatımızda yaşanan artışlara bağlı olarak önümüzdeki dönemde bu oran daha da aşağıya inebilecektir.”
 

“Türkiye ekonomisindeki göstergeler olumlu seyrediyor”
Türkiye ekonomisindeki göstergelerin pek çok ülkede yaşananların aksine olumlu seyrine devam ettiğine dikkat çeken Çağlayan, “Türkiye ekonomisi Avrupa'daki ve Ortadoğu’daki krizlere rağmen istikrarlı büyümesini sürdürmektedir” dedi. Çağlayan, “5 aylık dış ticaret verisi açıklanmış toplam 15 ülke içinde Türkiye ihracat artış oranının en yüksek olduğu ülkedir. İhracatımız son 28 aydır istikrarlı şekilde artmaktadır. İhracatımızda yaşanan bu gelişmeler Türkiye’nin ekonomik göstergelerine de yansıyacaktır” dedi.
 

Sanayi üretimindeki yükselişin 2. çeyrek büyüme hızının da iyi geleceğini gösterdiğini söyleyen Çağlayan, ilk çeyrekte olduğu gibi 2. çeyrekte de ekonominin net ihracat yoluyla büyüyeceğini belirtti.
 

“Potansiyel büyümenin üst seviyelere çıkmasını hedefliyoruz”
Ekonomi Bakanlığı olarak uygulamaya koydukları teşvik sistemi ve GİTES gibi politikalarla ekonominin önündeki arz yönlü engelleri birer birer ortadan kaldırarak Türkiye ekonomisinin potansiyel büyümesinin daha üst seviyelere ulaşmasını amaçladıklarını söyleyen Çağlayan, “Gelecek dönemde de bu amaca hizmet edecek çok çeşitli politikaları gündeme getireceğiz. Böylelikle, dünya ekonomilerinde yaşanmakta olan küresel çaptaki krizin bizim açımızdan bir fırsata dönüşmesini sağlamış olacağız” dedi.
 

Sanayi üretiminde meydana gelen sert artışta sermaye malı imalatındaki yüzde 9.7’lik artışın temel etken olduğunun da görüldüğüne dikkat çeken Çağlayan, “Sermaye malı imalatına ek olarak, ara malı imalatının yıllık artış hızının da ivme kazanarak yüzde 5’e ulaşması ikinci çeyrek yatırım görünümü açısından önemlidir. Aramalı imalatındaki görülen bu gelişmede yeni teşvik sisteminin daha da etkili olacağı beklenmektedir” ifadelerini kullandı.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.