Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

En Büyük Mesele: Faiz

"Faiz konusunda Cumhurbaşkanımız haklı"
Ostim Editör
12 Nisan 2016 11:21

 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki taleplere ilişkin, "Cumhurbaşkanımız da söylüyor, Cumhurbaşkanımız da haklı. Bütün mesele bunu nasıl başaracağız, bunu kalıcı bir şekilde, başka sorunlar yaratmadan, faizleri nasıl kalıcı bir şekilde aşağı çekeceğiz?" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ankara Sanayi Odası (ASO) Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda konuştu. Konuşmasında küresel ekonomi hakkında değerlendirmelerde bulunan Şimşek, küresel ve bölgesel anlamda zor bir konjonktürden geçildiğini belirtti.

Sanayinin karlılık düzeyi meselesinin sadece Türkiye'nin değil Çin'in de şu anda en büyük sorununu teşkil ettiğini söyleyen Şimşek, talep yetersizliği konusunun da dünya ekonomisinin karşı karşıya kaldığı sorunlardan biri olduğunu kaydetti.

"Faiz konusunda Cumhurbaşkanımız haklı"
ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile bazı meclis üyelerinin faizlerin yüksek olduğu, inmesi gerektiğini yönündeki eleştirilerini değerlendiren Mehmet Şimşek, "Çok haklısınız, Cumhurbaşkanımız da bunu söylüyor, Cumhurbaşkanımız da haklı. Bütün mesele bunu nasıl başaracağımız, bunu kalıcı bir şekilde, başka sorunlar yaratmadan, biz faizleri nasıl kalıcı bir şekilde aşağı çekeceğiz?" ifadelerinin altını çizdi.

Faiz konusunun önemli olduğunu belirten Şimşek, bu doğrultuda talepleri de haklı bulduğunu söyledi. Şimşek, "Çünkü eğer uzun vadeli ucuz finansmana erişirseniz, tabii ki işinizi daha fazla büyütmeniz ve dolayısıyla ölçek büyüterek küresel anlamda rekabet gücüne erişmeniz söz konusu olacak. Son derece makul talepler. Bütün mesele bunu yaparken başka sorunları nasıl yöneteceksiniz." dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Bir taraftan paranın, faizin yüksek olduğu ülkelere gitmesi lazım değil mi? Tam aksine gelişmekte olan ülkelerde faizler yükselirken, gelişmekte olan ülkelerden para kaçıyor. Para nereye gidiyor? Gelişmiş ülkelere gidiyor, faiz sıfır veya eksi olan ülkelere gidiyor." açıklamasında bulundu.

Daha çok tasarruf, az faiz
Türkiye'de şirketlerin ve hanehalkının daha çok tasarruf etmesi gerektiğini belirten Mehmet Şimşek, tasarruf tavsiye etti. Şimşek’in bu yöndeki görüşü şöyle: “Daha çok tasarruf edersek sistem büyüyecek ve böylece mevduat faizleri bu kadar aşırı yükselmeyecek. Mevduat faizleri bu kadar aşırı yüksek olmazsa o zaman da bankalar daha makul düzeyde faizle kredi verecek."

Sermayenin güçlenmesi için daha çok katma değeri yüksek ürün üretilmesi gerektiğine işaret eden Başbakan Yardımcısı, Türkiye'nin yüksek gelirli ülkeler arasına girmesinin tek yolunun daha çok yapısal reform ve yapısal dönüşüm olduğunu kaydetti.

Yerli sanayicilerin ürettiği ürünlerde küresel rekabet yoğun olduğu için kar etmenin kolay gerçekleşmediğini vurgulayan Şimşek, "O yüzden 'hep birlikte katma değer zincirinde yukarı çıkalım' diyoruz. O nedenle Ar-Ge'ye bu kadar vurgu yapıyoruz." dedi. Şimşek ayrıca sanayicilere yeşil pasaport verilmesi gerektiğini bildirdi

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.