Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

"İthalata Tedbirler Alalım"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Özel bir çalışma yapalım OSTİM ve diğer bölgelerle. Kim ne yapıyor? Bundan sonrada bununla ilgili ithalatı zorlaştırıcı tedbirler alalım.” dedi.
Ostim Editör
19 Mayıs 2015 13:07

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Üyeleri T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret etti. Sektör temsilcileri, Şehir Hastaneleri Projeleri’nde yerli üretilen tıbbi cihaz ve araçların tercih edilmesini istedi. Bakan Zeybekci, “Özel bir çalışma yapalım OSTİM ve diğer bölgelerle. Kim ne yapıyor? Bundan sonrada bununla ilgili ithalatı zorlaştırıcı tedbirler alalım.” dedi.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi sektörel problemleri T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yle görüşmek üzere bir araya geldi. Toplantıya OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Arslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Fahri Akman ve Ersun Nasırlıoğlu, Küme üyesi Murat Ataman ile Küme Koordinatörü Bora Yaşa katıldı.

Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle 2 adet URGE Projesi gerçekleştirdiklerini anlatan küme üyeleri, Türk Sağlık Teknolojilerinde Orta Doğu ve Afrika Alım Günleri etkinliğinin Ekonomi Bakanlığı tarafından başarılı URGE örnekleri arasına girdiğini anlattılar. Küme Koordinatörü Bora Yaşa söz konusu etkinlikte 4 gün içerinde 2 milyon euro satış yapıldığını vurguladı.

Hastane yatakları yurtdışından alınıyor
Medikal sanayi üreticileri, Türkiye’de hastane yataklarından tıbbi teşhis ve tanı cihazlarına birçok tıbbi cihaz ve araç gerecin yurtdışından alındığına dikkat çekti. Sektör temsilcileri, “Türkiye’de bu ürünleri çok başarılı bir şekilde üretiyorken ve dünyanın her yerine satıyorken şuan gündemde olan Şehir Hastaneleri Projeleri’nde maalesef sonuçlanan projelerin hiçbirine ürün veremedik.” sıkıntısını paylaştı.

Sağlık Bakanlığı’yla yapılan görüşmeler sonucunda yüzde 15 yerli katkı zorunluluğunu şartnamelere eklendiğini hatırlatan sanayiciler, tedarikçi firmaların Türkiye’den aldıkları beton, çimento, demir, doğrama gibi ürünleri yerli katkı olarak saydırıp hastanenin iç teçhizatlarında kendi ülkelerinin ürünlerini kullandıklarına dikkat çektiler. Küme üyeleri, “Şehir hastanelerinin yatakları biz üretirken yurtdışından gelecek!” uyarısını yaptı.

Medikal sektöründe dünya’daki önemli fuarlarda Türk firmalarının karşılaştıkları sıkıntılar da dile getirildi.

“Alım heyetlerini tekrarlayın”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci en çok alım heyetlerini desteklediklerini anlattı. Bakan, “Alım heyetlerinin dışında birde bazı ülkelerde nokta satış yapmalısınız. Herhangi bir ülkenin sağlık bakanını buraya getirmelisiniz bunun için ne gerekiyorsa ona kadar destek verebiliriz.” dedi.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi’nin Türk Sağlık Teknolojilerinde Orta Doğu ve Afrika Alım Günleri etkinliğinin sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Zeybekci, “Alım heyetlerini tekrarlayın.” tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’de üretilen elektrikli sandalye, yataklar, taşıma transfer, hasta transfer, tıbbi cihazlar, hastane mobilyalarına kadar yurtdışından giren her şeye karşı vergi oranları ve gümrük işlemleriyle ithalatı zorlaştırıcı tedbirler alınması gerektiğini belirten Bakan Zeybekci, “Özel bir çalışma yapalım OSTİM ve diğer bölgelerle. Kim ne yapıyor? Bundan sonrada bununla ilgili ithalatı zorlaştırıcı tedbirler alalım. Elektrik-Elektronik, el aletleri, deri, mobilya, cep telefonu, tablet bilgisayar da tedbirleri aldık.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.