Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’e enerji verimliliği kredisi

Halkbank ile OSTİM arasında imzalanan kredi protokolü ile OSTİM'de faaliyet gösteren firmalar, bankanın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kredilerinden uygun koşullarla faydalanacak.
Ostim Editör
23 Haziran 2012 00:00

• Halkbank ile OSTİM arasında imzalanan kredi protokolü ile OSTİM'de faaliyet gösteren firmalar, bankanın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kredilerinden uygun koşullarla faydalanacak.
 

Halkbank ile OSTİM Organize Sanayi Bölgesi enerji verimliliği konusunda işbirliği yaptı. İki kurum arasında kredi protokolü imzalandı. Protokolü, Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel imzaladı. Söz konusu protokol ile Ostim'de faaliyet gösteren firmalara, bankanın enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kredileri ürünlerini "uygun koşullarla" kullanma fırsatı sunuldu.
 

Üç yıl ödemesiz
Faaliyetlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak isteyen veya kullandığı enerjiyi verimli hale getirmek isteyen firmalar, söz konusu kredilerden faydalanabilecek. Firmalar, Enerji Verimliliği Kredisi'ni 2 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 7 yıl vade ve Euribor 3,75 faiz oranıyla, Yenilenebilir Enerji Kredisi'ni de 3 yıl ödemesiz toplam 10 yıl vade ve Euribor 4,75 faiz oranıyla kullanabilecek.
 

Temiz enerjinin merkezi
Protokol töreninde konuşan OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Türkiye'nin enerji konusunda dışa bağımlı olduğunu, bunun önüne geçebilmek için ellerinden gelen imkanları kullandıklarını söyledi. Aydın, Türkiye'nin enerji ihtiyacının her yıl yüzde 10 civarında arttığını ve bu ihtiyacı karşılayabilmek için büyük yatırımlara ihtiyaç olduğunu belirterek, bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok kullanılması gerektiğini vurguladı. Aydın, "Halkbank ile yaptığımız protokolle, OSTİM temiz enerjinin de merkezi olacak" dedi.
 

40 milyon euro kaynak
Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Aksel ise birçok ilki OSTİM'de gördükleri için söz konusu kredi ürünlerini de ilk kez OSTİM'de başlatmak istediklerini bildirdi. Bu kredileri OSTİM'in ardından tüm Türkiye'ye yayacaklarım dile getiren Aksel, Enerji Verimliliği Kredisi için 60 milyon avro, Yenilenebilir Enerji Kredisi için ise 40 milyon euro kaynak ayırdıklarını sözlerine ekledi.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.